Transgraniczne połączenia przedsiębiorstw będą możliwe

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Kodeks spółek handlowych zostanie uzupełniony o przepisy umożliwiające łączenie się spółek kapitałowych.

ZMIANA PRAWA

Sejmie odbyło się wczoraj drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych (głosowanie jutro). Projekt określa zasady, na jakich będą mogły łączyć się nie tylko spółki publiczne, lecz wszystkie spółki kapitałowe. Zgodnie z implementowaną Dziesiątą Dyrektywą przesłanki transgranicznego łączenia się krajowej spółki kapitałowej ze spółką kapitałową, która ma siedzibę w innym państwie unijnym, nie mogą być bardziej restrykcyjne niż obowiązujące przy łączeniu się spółek krajowych.

Warunki połączenia

Zdaniem profesora Stanisława Sołtysińskiego, dlatego spółka przyjmująca lub nowo zawiązana musi spełniać wymogi obowiązujące w tym państwie, w którym znajduje się statutowa siedziba łączących się spółek.

Istotnym warunkiem połączenia się spółek będzie wspólny plan połączenia transgranicznego. Ma być on ogłaszany odrębnie przez spółki podlegające prawu państwa członkowskiego. Natomiast w przypadku łączeń krajowych nie będzie potrzeby ogłaszania planu połączeń odrębnie przez każdą ze spółek uczestniczących w łączeniu.

Więcej niż jedna spółka

Projekt reguluje też sprawę łączenia transgranicznego, w którym weźmie udział więcej niż jedna spółka krajowa. Przewiduje, że należy wówczas umożliwić tym spółkom wspólne ogłoszenie planu połączenia na takich zasadach, jak w przypadku łączenia krajowego.

Plan trzeba ogłosić przynajmniej na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym zostanie podjęta uchwała o połączeniu transgranicznym.

Projekt zawiera też przepisy chroniące wierzycieli w razie łączeń krajowych. Przewiduje odrębny zarząd majątkiem połączonych spółek i przyznaje wierzycielom prawo żądania zabezpieczenia niewymagalnych roszczeń.

Ochrona wierzycieli

W projekcie zaproponowano, aby majątek połączonych spółek był zarządzany oddzielnie aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli z okresu przed połączeniem, pod warunkiem że w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia o połączeniu zażądali zapłaty. Gdy zaś spółki były odrębnie zarządzane, to wierzyciele mieliby pierwszeństwo zaspokajania z majątku tej spółki, którą można uznać za pierwotną dłużniczkę. Mogliby wyegzekwować swoje roszczenia przed wierzycielami pozostałych łączących się spółek. Natomiast wierzyciele w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia o połączeniu będą mogli domagać się zabezpieczenia swoich roszczeń, pod warunkiem że uprawdopodobnią zagrożenie swoich roszczeń z powodu planowanego połączenia.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...