Opóźnia się wypłata refundacji dla osób niepełnosprawnych i zatrudniających je firm

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy i renciści żądają zmiany wprowadzonych od stycznia zasad finansowania składek opłacanych do ZUS za niepełnosprawnych. Ze względu na wadliwe procedury wiele firm nie otrzymało w terminie refundacji z PFRON.

Uruchomienie systemu obsługi dofinansowań i refundacji zaledwie na 15 dni przed przyjmowaniem pierwszych wniosków o zwrot opłaconych do ZUS składek, sprzeczności w opisach formularzy wypełnianych przez pracodawców i rencistów oraz uniemożliwienie wprowadzania korekt do wysłanych dokumentów - to zdaniem pracodawców i rencistów jedne z głównych przyczyn utrudniających refundację opłaconych do ZUS składek niepełnosprawnych pracowników i przedsiębiorców. Wypłaca je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a nowe zasady obowiązują od początku tego roku.

- Znaczna część korespondencji wpływającej do funduszu to wersje papierowe, a nie elektroniczne, co powoduje, że dziennie dostajemy kilka worków korespondencji - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.

Przyznaje, że w związku z tym mogą zdarzyć się opóźnienia w wypłacaniu refundacji składek, których beneficjenci mogliby uniknąć, gdyby przesyłali formularze drogą elektroniczną. Rzecznik zapewnia, że opóźnienia nie powinny jednak przekroczyć jednego miesiąca.

- Zaistniała sytuacja to nie wina PFRON, ale urzędników Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, którzy opracowali niepotrzebnie rozbudowane procedury refundacji - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej, zrzeszającej takie firmy zatrudniające tych pracowników.

Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna wystosowała już do minister pracy i polityki społecznej pismo z prośbą o podjęcie w trybie pilnym prac mających na celu uproszczenie systemu wsparcia na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Oprócz tego firma Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przekaże do resortu pracy i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych wyniki zakończonej 9 marca ankiety przeprowadzonej wśród pracodawców na temat barier w przepisach, które w największym stopniu utrudniają im staranie się o przysługującą im refundację. Dotychczas swoje opinie przesłało ponad 500 firm.

Sprawą refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych przedsiębiorców zajął się także rzecznik praw obywatelskich. W piśmie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych zwrócił uwagę, że przychody osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą są niejednokrotnie niższe od kwoty składek, jakie mają zapłacić do ZUS. Sprzeciw RPO budzi przede wszystkim forma rozliczeń z PFRON. Podobnie jak pracodawcy, osoby niepełnosprawne prowadzące firmę od 1 stycznia 2008 r. muszą najpierw samodzielnie opłacić składki do ZUS, a następnie starać się o ich refundację z PFRON.

Przed 1 stycznia tego roku refundacji składek do ZUS dokonywano w formie bezgotówkowej. Uprawnione do niej osoby wykazywały poszczególne kwoty składek, a rozliczeń między sobą dokonywał ZUS oraz PFRON.

416 tys. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest zatrudnionych

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...