Uruchomienie systemu obsługi dofinansowań i refundacji zaledwie na 15 dni przed przyjmowaniem pierwszych wniosków o zwrot opłaconych do ZUS składek, sprzeczności w opisach formularzy wypełnianych przez pracodawców i rencistów oraz uniemożliwienie wprowadzania korekt do wysłanych dokumentów - to zdaniem pracodawców i rencistów jedne z głównych przyczyn utrudniających refundację opłaconych do ZUS składek niepełnosprawnych pracowników i przedsiębiorców. Wypłaca je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a nowe zasady obowiązują od początku tego roku.
- Znaczna część korespondencji wpływającej do funduszu to wersje papierowe, a nie elektroniczne, co powoduje, że dziennie dostajemy kilka worków korespondencji - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.
Przyznaje, że w związku z tym mogą zdarzyć się opóźnienia w wypłacaniu refundacji składek, których beneficjenci mogliby uniknąć, gdyby przesyłali formularze drogą elektroniczną. Rzecznik zapewnia, że opóźnienia nie powinny jednak przekroczyć jednego miesiąca.
- Zaistniała sytuacja to nie wina PFRON, ale urzędników Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, którzy opracowali niepotrzebnie rozbudowane procedury refundacji - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej, zrzeszającej takie firmy zatrudniające tych pracowników.
Krajowa Izba Gospodarczo-Rehabilitacyjna wystosowała już do minister pracy i polityki społecznej pismo z prośbą o podjęcie w trybie pilnym prac mających na celu uproszczenie systemu wsparcia na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Oprócz tego firma Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przekaże do resortu pracy i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych wyniki zakończonej 9 marca ankiety przeprowadzonej wśród pracodawców na temat barier w przepisach, które w największym stopniu utrudniają im staranie się o przysługującą im refundację. Dotychczas swoje opinie przesłało ponad 500 firm.
Sprawą refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych przedsiębiorców zajął się także rzecznik praw obywatelskich. W piśmie do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych zwrócił uwagę, że przychody osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą są niejednokrotnie niższe od kwoty składek, jakie mają zapłacić do ZUS. Sprzeciw RPO budzi przede wszystkim forma rozliczeń z PFRON. Podobnie jak pracodawcy, osoby niepełnosprawne prowadzące firmę od 1 stycznia 2008 r. muszą najpierw samodzielnie opłacić składki do ZUS, a następnie starać się o ich refundację z PFRON.
Przed 1 stycznia tego roku refundacji składek do ZUS dokonywano w formie bezgotówkowej. Uprawnione do niej osoby wykazywały poszczególne kwoty składek, a rozliczeń między sobą dokonywał ZUS oraz PFRON.
416 tys. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest zatrudnionych
ŁUKASZ GUZA
lukasz.guza@infor.pl