Unia wymusi zmiany w VAT

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Od 2010 roku nastąpią zasadnicze zmiany w VAT w ramach Unii Europejskiej. Nowe propozycje mają ujednolicić opodatkowanie VAT we Wspólnocie. Polska już dziś powinna przygotować zmiany w przepisach, aby zdążyć na czas.

Od 2010 roku mają nastąpić istotne zmiany w zakresie VAT w ramach Unii Europejskiej. Planowane rozwiązania mają zmierzać do ujednolicenia obszaru Wspólnoty jako jednego obszaru VAT. Zdaniem ekspertów Polska powinna jak najwcześniej zacząć przygotowania do zmian w tym zakresie, aby z ich wprowadzeniem zdążyć na początek 2010 roku.

Miejsce opodatkowania

1 stycznia 2010 r. wejdą w życie zmiany do Dyrektywy 2006/112/EC dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie miejsca opodatkowania usług.

Michał Galejczuk, konsultant w Accreo Taxand, podkreśla, że zmiany te wprowadzą nową zasadę ogólną co do miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika VAT. Zgodnie z tą zasadą usługi takie powinny być opodatkowane w państwie jego siedziby.

W pewnych okolicznościach zasada ogólna będzie modyfikowana przez wyjątki odzwierciedlające zasadę opodatkowania usługi w miejscu jej konsumpcji.

- Dotyczyć to będzie m.in. usług restauracyjnych, gastronomicznych, najmu środków transportu (do 30 dni), usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki itp. Wyjątki odnosić się też będą do usług dotyczących nieruchomości, które, podobnie jak obecnie, opodatkowane będą w państwie jej położenia - dodaje Michał Galejczuk.

Procedura zwrotu

Nowa dyrektywa VAT znacznie zmieni procedurę zwrotu podatku. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Litwin, menedżer w Accreo Taxand, który wyjaśnia, że zmiany te będą dotyczyć podatników mających siedzibę w innych państwach UE.

- Od strony technicznej składania wniosków - mają być one składane w formie elektronicznej w państwie siedziby wnioskodawcy, które przekaże wniosek organom państwa, którego dotyczy zwrot. Kopie faktur będą musiały być składane tylko na wyraźne żądanie organów - zwraca uwagę Piotr Litwin.

Dodaje, że termin składania wniosków zostanie wydłużony z 30 czerwca roku, po zakończeniu roku, którego dotyczy wniosek, do 30 września. Wniosek powinien być rozpatrzony w ciągu czterech miesięcy, jednak przepisy pozwalają wydłużyć go w przypadku zażądania przez organy podatkowe dodatkowych informacji. W takiej sytuacji procedura może wydłużyć się do maksymalnie ośmiu miesięcy.

- Co szczególnie istotne dla podatników ubiegających się o zwrot w Polsce, nowa dyrektywa wyraźnie przewiduje, że wnioskodawcom będą należały się odsetki za zwłokę w zwrocie podatku - podkreśla Piotr Litwin.

Zmiana Dyrektywy VAT oznacza konieczność nowelizacji ustawodawstw państw członkowskich, w tym Polski.

Zmiany w ustawie o VAT

Łukasz Jamróz, konsultant w Accreo Taxand, podkreśla, że dyrektywy wiążą co do celu, jaki ma zostać osiągnięty, pozostawiając wybór środków w gestii poszczególnych państw.

- Innymi słowy Polska tak musi zmienić ustawodawstwo, by odzwierciedlało ono nowe regulacje - tłumaczy Łukasz Jamróz.

Podkreśla także, że wprowadzenie do ustawy o VAT zmian dotyczących reguł miejsca opodatkowania nie powinno być skomplikowane. Warto jednak zauważyć, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów pojawiały się wątpliwości co do zgodności polskich regulacji dotyczących miejsca opodatkowania z regulacjami Dyrektywy VAT, w zakresie, w jakim polskie przepisy odwołują się do PKWiU.

- Obowiązek nowelizacji ustawy o VAT powinien zostać wykorzystany do usunięcia tych niezgodności - podsumowuje Łukasz Jamróz.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno już dziś przygotować nowelizację ustawy o VAT w taki sposób, aby uwzględniała ona zmiany w Dyrektywie VAT.

Zasadnicze zmiany w przepisach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Opinie ekspertów Accreo Taxand

MICHAŁ GALEJCZUK

konsultant

Pomimo wprowadzenia nowej redakcji przepisów dyrektywy w zakresie miejsca opodatkowania usług, wyznaczających naczelną zasadę opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika w państwie jego siedziby, w praktyce nie powinno to spowodować w większości przypadków zasadniczych zmian co do miejsca ich opodatkowania. Wynika to głównie z faktu, że obecne regulacje dyrektywy w tym zakresie albo wprost przewidują zasadę opodatkowania usług w państwie siedziby usługobiorcy (np. usługi reklamowe, doradcze czy elektroniczne), albo pod pewnymi warunkami pozwalają opodatkować je w tym państwie (np. usługi transportowe, usługi na majątku ruchomym).

PIOTR LITWIN

menedżer

Zmienione zasady dotyczące zwrotu VAT ułatwią uzyskiwanie zwrotu podatku w różnych państwach UE, zaś poprzez wprowadzenie ścisłych terminów na zwrot i odsetek za zwłokę lepiej chronią interesy podatników.

Obecna praktyka udzielania zwrotów VAT jest niekorzystna dla podmiotów zagranicznych - w praktyce niejednokrotnie oczekują oni na odzyskanie pieniędzy latami, zaś za opóźnienia nie są im wypłacane odsetki. Naturalnie powoduje to zniecierpliwienie podatników i buduje niekorzystny obraz Polski za granicą jako kraju, gdzie trudno prowadzić działalność gospodarczą i gdzie interesy ekonomiczne przedsiębiorców są lekceważone. Nowe przepisy wymuszą zmianę tej sytuacji.

ŁUKASZ JAMRÓZ

konsultant

Bardzo istotna wydaje się zmiana polskich przepisów dotycząca zwrotu VAT dla podmiotów zagranicznych. Legislacyjnie jest ona łatwiejsza do wprowadzenia (kwestie te reguluje rozporządzenie), ale dostosowanie się do wymogów może stanowić poważny problem. Nowe przepisy wymuszają wprowadzenie regulacji zwiększających efektywność procesu zwrotu oraz zapewnienia obsługi całej procedury w formie elektronicznej. To z kolei wymaga informatyzacji urzędu odpowiedzialnego za zwrot. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę, istnieją poważne wątpliwości, czy Polsce uda się przeprowadzić odpowiednie zmiany w terminie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...