Staże dla absolwentów będą bezpłatne

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Pracodawcy nie zapłacą za staż absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Eksperci twierdzą, że jest to zła propozycja.

 

Zmiana prawa

 

Do 2012 roku firmy będą mogły przyjmować na trzymiesięczny staż absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat. Staż może być nieodpłatny lub za wynagrodzeniem nieprzekraczającym dwukrotnej płacy minimalnej. Tak wynika z projektu ustawy o stażu absolwenckim, przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jego autorzy uważają, że staże absolwenckie przyczynią się do wzrostu zatrudnienia młodych ludzi, którzy niedawno ukończyli szkołę i wchodzą dopiero na rynek pracy.

Eksperci z umiarkowanym optymizmem przyjęli nowe propozycje.

- Projekt tej ustawy powinien powstać trzy lata temu, kiedy absolwenci mieli problemy ze znalezieniem pracy - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że w 2008 roku ustawa w takim kształcie ze względu na sytuację na rynku pracy jest zbędna. Dzisiejszy rynek jest rynkiem pracownika.

- Młodzi ludzie po studiach jeśli chcą, znajdą pracę - mówi.

W jego opinii nowa regulacja jest zła z jeszcze jednego powodu. Jej zakres podmiotowy jest zbyt wąski. Ze stażu powinny korzystać oprócz absolwentów również osoby uczące się.

Zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych wprowadzenie w życie zapisów projektowanej ustawy nie spowoduje znaczącego zwiększenia zatrudnienia absolwentów. Staże mogą być popularne w miejscowościach, w których nie ma ofert pracy, które satysfakcjonowałyby wykształconych młodych ludzi. Na przykład ambitny prawnik może być zainteresowany pracą za darmo w zamian za praktykę w kancelarii.

Według Marka Rymszy praktyka bezpłatnych staży nie sprawdzi się w życiu.

- Za pracę należy się wynagrodzenie - mówi.

Dodaje, że młodzi ludzie zamiast pracować za darmo przez trzy miesiące, mogą znaleźć zatrudnienie za wynagrodzeniem dzięki agencji pracy tymczasowej.

Umowa o staż absolwencki ma być, zgodnie z propozycją resortu pracy zawierana między stażystą a przedsiębiorcami, jednostkami administracji publicznej i samorządowej i takimi jednostkami, które nie posiadają osobowości prawnej. Nie ma mieć charakteru umowy o pracę. Do stażu nie będą stosowane przepisy prawa pracy z wyjątkiem tych, które dotyczą czasu pracy, dobowego i tygodniowego odpoczynku. Oznacza to, że stażysta nie będzie mógł pracować więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu i będzie mieć prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

- Firma nie będzie musiała na przykład opłacać badań lekarskich, uniknie też wielu obowiązków ewidencyjnych związanych z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym - mówi Marek Rymsza.

Umowa nieodpłatna będzie mogła być rozwiązana w każdym czasie. Jeśli będzie odpłatna, może być rozwiązana z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

Okres odbywania stażu zostanie wliczony do okresu zatrudnienia, jeśli stażysta zostanie zatrudniony przez osobę przyjmującą ją na staż po zakończeniu stażu. Przyjmujący na staż musi wystawić absolwentowi świadectwo odbycia stażu absolwenckiego.

18,7 proc. wynosi wskaźnik bezrobocia osób w wieku 15-24 lata

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...