2 mld euro dla firm na szkolenia pracowników

Jolanta Góra
rozwiń więcej
Ponad 500 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze szkoleń dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Unijne dotacje pokryją od 35 do 80 proc. ponoszonych przez firmy kosztów.

W latach 2007-2013 w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na m.in. podnoszenie kwalifikacji pracowników zarezerwowano prawie 2 mld euro. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundusze te pozwolą przeszkolić 550 tys. pracowników z około 200 tys. przedsiębiorstw. Pieniądze na szkolenia pochodzą z dwóch priorytetów: II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz VIII - Regionalne kadry gospodarki. Firmy, które chcą doszkolić swoich pracowników za pieniądze z UE, powinny dokładnie przestudiować Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL), a w szczególności szczegółowy opis priorytetów, wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków, wzór wniosku o dofinansowanie. Ponadto ogólne zasady dofinansowania, czyli np. preferowane typy projektów w danym roku, podział środków, zasady i terminy wyboru projektów są corocznie określane w tzw. planie działania przygotowywanym przez instytucje pośredniczące, czyli odpowiedzialne za wdrażanie danego priorytetu.

Szkolenia ogólnopolskie

Za wdrażanie wartego 500 mln euro Priorytetu II odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Agencja będzie przyznawać dotacje tylko na projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Oznacza to, że projekt musi być realizowany w więcej niż jednym województwie. W konkursach ogłaszanych przez PARP będą mogli startować bezpośrednio przedsiębiorcy. W poprzednich latach o środki na szkolenia ubiegały się firmy szkoleniowe na zlecenie przedsiębiorstw. PARP przewiduje trzy główne formy wsparcia: szkolenia otwarte, zamknięte oraz studia podyplomowe.

Projekty szkoleniowe o charakterze zamkniętym są adresowane do jednego przedsiębiorstwa lub podmiotów zależnych posiadających struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Oznacza to, że firma o charakterze ponadregionalnym, która posiada swoje oddziały na terenie co najmniej dwóch województw, może uzyskać dotacje na szkolenie realizowane przez firmę szkoleniową lub doradczą tylko dla niej.

Szkolenia będą miały charakter ogólnopolski, jeśli będą realizowane w co najmniej pięciu województwach. O wsparcie na taki typ szkoleń będą mogły ubiegać się zarówno przedsiębiorcy, jak i firmy szkoleniowe, a następnie oferować je w co najmniej pięciu województwach.

W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym Unia Europejska sfinansuje do 80 proc. kosztów szkolenia dla małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje będą także w przypadku szkoleń specjalistycznych. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc.

Natomiast o środki na studia podyplomowe, tak jak w latach ubiegłych, będą aplikować zapewne uczelnie wyższe. Pracodawcy zaś będą mogli wysyłać na nie swoich pracowników. PARP planuje, że pierwsze konkursy ogłosi już w marcu.

Pomoc regionalna

Ponad 1,5 mld euro z VIII Priorytetu m.in. na podnoszenie kwalifikacji pracowników będzie dzielone na poziomie regionów. Jednakże urzędy marszałkowskie czy wyznaczone przez nie instytucje będą mogły przyznawać pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo. Oznacza to, że np. mazowiecki urząd marszałkowski odrzuci wniosek o dofinansowanie pracowników zatrudnionych w województwie łódzkim.

Każde województwo w tzw. planie działań określa m.in. terminarz ogłaszania konkursów, wnioskodawców, preferowane typy projektów oraz kryteria ich wyboru. W latach 2007-2013 projekty mają być oceniane pod względem merytorycznym, formalnym i strategicznym. Kryteria strategiczne mogą być inne w każdym z województw. Niektóre województwa będą m.in. preferowały projekty przygotowane przez firmy dla swoich pracowników. Większość województw pierwsze konkursy planuje ogłosić dopiero w marcu. Jednak województwo lubelskie już prowadzi nabór wniosków. Ich przyjmowanie zakończy 28 marca.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

www.efs.gov.pl

www.parp.gov.pl

www.mrr.gov.pl

oraz na stronach internetowych urzędów marszałkowskich

Środki, m.in. na szkolenia, w poszczególnych regionach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...