Wszystkie dowody przedsiębiorca musi zgłosić w złożonym pozwie

Katarzyna Rychter
rozwiń więcej
Ograniczona możliwość powołania nowych twierdzeń i dowodów już po wniesieniu pozwu nie ogranicza dojścia do prawdy oraz prawa stron do obrony przed zarzutami.

Trybunał Konstytucyjny badał wczoraj przepis kodeksu postępowania cywilnego wprowadzający tzw. prekluzję dowodową, czyli obowiązek podania w pozwie wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie.

Skarga spółki

Ze skargą do TK wystąpiła spółka, która dochodziła przed sądami swoich praw przeciwko autoryzowanemu dealerowi z tytułu rękojmi za wady. Wnosiła o zapłatę kwoty z tytułu zwrotu ceny uiszczonej za nabyte felgi, których wadliwość ujawniła się w toku eksploatacji, oraz wynagrodzenia szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Dealer zaprzeczył i stwierdził, że wada wynikała jedynie z użycia przez nabywcę niewłaściwie dobranych opon do felg. Dla potwierdzenia, iż wymiana opon na właściwe doprowadziła do usunięcia wady, dealer powołał dowód dokumentu, tj. ekspertyzę producenta dotyczącą zakresu stosowania kół jezdnych w pojazdach producenta oraz dowód z zeznań świadków, którzy uczestniczyli w jeździe próbnej po dokonaniu wymiany opon. W toku sprawy, już po przedłożeniu ekspertyzy producenta, spółka wniosła o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.

Sądy nie uwzględniły dowodu

Sąd rejonowy, powołując się na prekluzję dowodową, uznał wniosek za spóźniony i oddalił pozew. Oddalono też apelację spółki. Zdaniem spółki kwestionowany przepis ogranicza prawa do merytorycznego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy, i to tylko w sprawie przeciwko innemu przedsiębiorcy. Nałożenie na podmioty gospodarcze nadmiernych rygorów w zakresie dopuszczalności dowodów na poparcie zgłoszonych twierdzeń ogranicza dochodzenie praw przez te podmioty.

Dowód spóźniony do przyjęcia

Trybunał nie podzielił stanowiska skarżącej spółki. Uznał, że prekluzja dowodowa nie ogranicza dojścia do prawdy oraz prawa stron do obrony. Profesor Ewa Łętowska, sędzia sprawozdawca, wskazała, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego przepis ten jest interpretowany w sposób sprzyjający zabezpieczeniu praw stron procesu.

- Umożliwia sądowi dopuszczenie dowodów spóźnionych, gdy sąd uznaje to za niezbędne, ale jednocześnie z uwzględnieniem postulatu sprawności postępowania - mówiła Ewa Łętowska.

Trybunał wskazał, że prekluzja dowodowa stanowi dyscyplinujące ograniczenie dla stron postępowania, lecz nie wiąże w bezwzględny sposób samego sądu. Trybunał stwierdził, że kwestionowany przepis nie ogranicza dojścia do prawdy oraz prawa stron do obrony. W sposób wprawdzie rygorystyczny, ale uzasadniony istotą i celami procesu sądowego, określa jedynie ramy czasowe, w których pozwany powinien przedstawić wszystkie środki obrony. Sędziowie stwierdzili także, że nie można zakładać, że uznaniowość sądu w zakresie przyjmowania dowodów w trakcie postępowania będzie nadużywana.

Sygn. akt SK 89/06

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

OPINIE

Bartosz Pawelczyk, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Jasiński, Jatczak, Lubbe

BARTOSZ PAWELCZYK

prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Jasiński, Jatczak, Lubbe

Instytucja tzw. prekluzji dowodowej służyć ma przyspieszeniu postępowania poprzez zmobilizowanie stron do sprawnego przedstawienia całokształtu twierdzeń i dowodów, jednakże często utrudnia ona dojście do prawdy obiektywnej. W prekluzji razi szczególnie obarczanie powoda obowiązkiem przewidzenia zarzutów, jakie sformułować może pozwany, i przedstawienia na ich odparcie własnych twierdzeń i dowodów - w praktyce trudno bowiem wykazać, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe lub potrzeba powołania wynikła później. Może to de facto oznaczać, że powód podpowie pozwanemu istotne kontrargumenty.

Małgorzata Modzelewska De Raad, adwokat, wspólnik w kancelarii Wierzbowski Eversheds

MAŁGORZATA MODZELEWSKA DE RAAD

adwokat, wspólnik w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Prekluzja dowodowa jest surową zasadą dla przedsiębiorców występujących w sporach sądowych. Nie zawsze są oni reprezentowani przez profesjonalnych pełnomocników, a przedsiębiorcy to nie tylko spółki osobowe czy kapitałowe, ale również osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą. Z pewnością dla niektórych z nich zasada, która miała dyscyplinować strony, może okazać się w efekcie - zasadą ograniczającą uzyskanie sprawiedliwego rozstrzygnięcia. Nadmierny formalizm postępowania gospodarczego przeszkadza zresztą już nie tylko mniej zorientowanym.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...