Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Aleksandra Tarka
rozwiń więcej
Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

Wterminie złożenia deklaracji VAT-7 za styczeń podatnicy muszą złożyć roczną korektę VAT. Dla podatników rozliczających VAT miesięcznie termin upływa 25 lutego. Obowiązek dokonania rocznej korekty dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z wykonywaniem działalności dającej prawo do odliczenia, jak i niedającej takiego prawa. Mechanizm rozliczania podatku jest taki, że podatnik dokonuje odliczenia podatku naliczonego na bieżąco, na podstawie wstępnej proporcji obliczonej na podstawie danych z roku poprzedniego.

- Celem rocznej korekty jest skorygowanie wstępnego odliczenia do wartości wynikającej z zastosowania ostatecznej, rzeczywistej proporcji za dany rok podatkowy - tłumaczy Ewelina Stamblewska, doradca podatkowy, Ernst & Young. Ostateczna proporcja może zostać obliczona dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Jak podkreśla Paweł Fałkowski, menedżer, doradca podatkowy w firmie KPMG, chociaż obowiązek rocznej korekty VAT istnieje już od kilku lat, wiele kwestii w dalszym ciągu pozostaje wątpliwych.

- Należy pamiętać, że roczna korekta VAT w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości co najmniej 15 tys. zł dotyczy 1/5, a w przypadku nieruchomości 1/10 kwoty podatku naliczonego, poniesionego przy ich nabyciu lub wytworzeniu - wyjaśnia Ewelina Stamblewska. W pozostałych przypadkach korekty dokonuje się jednorazowo. Ekspert dodaje, że obowiązek dokonania korekty rocznej nie dotyczy jednak podatników, u których różnica między proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych.

Paweł Fałkowski zauważa, że obliczając proporcję uwzględniamy wszystkie transakcje sprzedaży za dany rok. Nie należy natomiast brać pod uwagę wartości importu usług ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Transakcje te nie są bowiem sprzedażą dokonywaną przez podatnika, lecz jego zakupami - tłumaczy.

Jak podkreśla Paweł Fałkowski, gdy proporcja przekroczy 98 proc., podatnik ma prawo do odliczenia całego VAT naliczonego podlegającego korekcie. Natomiast jeśli proporcja nie przekracza 2 proc., prawo do odliczenia VAT nie przysługuje. Zwraca jednak uwagę, że to ograniczenie jest niezgodne z przepisami unijnej dyrektywy VAT.

- Podatnicy, u których proporcja nie przekracza 2 proc., mogą moim zdaniem dokonać częściowego odliczenia VAT opierając się na przepisach unijnych - twierdzi Paweł Fałkowski.

W ocenie Eweliny Stamblewskiej w praktyce największe trudności związane są jednak z kalkulacją wartości proporcji. Wątpliwości dotyczą tego, jakie czynności należy uwzględnić w liczniku i mianowniku proporcji. Przykładowo, w proporcji nie uwzględnia się obrotu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak też importu usług, wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu towarów, czynności poza VAT (np. dywidendy).

- Również transakcje dotyczące nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego pozostają bez wpływu na wartość proporcji w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie - mówi Ewelina Stamblewska.

Jak podkreślają eksperci, podatnicy, którzy uchybią terminowi dokonania rocznej korekty lub dokonają jej w niewłaściwej wysokości, będą musieli złożyć korektę deklaracji VAT-7 za styczeń i wykazać korektę roczną we właściwej wysokości.

Może też zdarzyć się, że po złożeniu deklaracji za styczeń 2008 r. podatnik będzie musiał skorygować deklarację VAT za dany miesiąc 2007 roku (np. zmieniając kwotę VAT naliczonego lub kwotę VAT należnego). Wówczas warto pamiętać, że taka zmiana może mieć wpływ na wartość korekty rocznej dokonywanej w rozliczeniu za styczeń 2008 r. Może się okazać, że konieczna będzie korekta deklaracji za styczeń 2008 r.

 

Ważne!

Gdy proporcja przekroczy 98 proc., podatnik ma prawo do odliczenia całego VAT naliczonego podlegającego korekcie. Natomiast jeśli proporcja nie przekracza 2 proc., prawo do odliczenia VAT nie przysługuje

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

 
 
 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...