Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

W styczniu tego roku tylko 5 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców zgłosiło się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aby ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Pozostałe 35-40 tys. albo nie wie o tym, że od 2008 roku musi najpierw opłacić składki w ZUS, a następnie starać się o ich zwrot z PFRON, albo nie chce korzystać z takiej pomocy.

Od stycznia zmienił się też sposób uzyskiwania pomocy na opłacenie składek do ZUS przez pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Ich zdaniem, nowe zasady udzielania tej pomocy trzykrotnie wydłużyły procedurę jej przyznawania i podwyższyły koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Dodatkowo od tego roku nie przysługuje już dofinansowanie z PFRON do pensji tych pracowników, którzy są emerytami.

- Zmiany te zniechęcają firmy do zatrudnienia niepełnosprawnych - uważa Jan Zając, przewodniczący Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Zapłacą odsetki

Od stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Aby uzyskać refundację opłaconych już składek, renciści prowadzący firmę muszą zarejestrować się w Funduszu. Do końca stycznia zrobił to jednak zaledwie co ósmy uprawniony przedsiębiorca. Tylko im będzie przysługiwać refundacja składek opłaconych za styczeń.

- Liczba tych, którzy mogą skorzystać z pomocy, powinna być wyższa, dlatego podjęliśmy działania informacyjne, aby jak najwięcej niepełnosprawnych wiedziało o przysługującym im wsparciu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.

Niepełnosprawni powinni też zgłosić się do ZUS i złożyć formularz ZUS ZUA, podając jako datę powstania obowiązku ubezpieczeniowego 1 stycznia 2008 r. Zgłoszenia tego należało dokonać do 8 stycznia. Ci renciści prowadzący firmę, którzy nie dopełnili tego obowiązku i nie opłacili należnych od stycznia składek w terminie, będą musieli zapłacić odsetki za zwłokę.

Dłuższa procedura

Również pracodawcy muszą najpierw zapłacić składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, a dopiero potem ubiegać się o wypłatę refundacji za dany miesiąc. Wcześniej składki finansowane były przez PFRON i budżet państwa. Teraz składając wniosek o refundację pracodawcy muszą dołączyć do niego także informację m.in. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i stopniach niepełnosprawności pracowników. Zdaniem POPON po zmianie przepisów procedura ubiegania się o pieniądze z PFRON trzykrotnie się wydłużyła.

- Jeśli w danym zakładzie niektórym pracownikom wypłaca się pensje np. 10 stycznia za grudzień, a pozostałym 31 stycznia za cały ten miesiąc, wówczas pracodawca w jednym miesiącu musi złożyć do ZUS jedną deklarację, ale do PFRON dwie, bo przecież chodzi o wynagrodzenia za dwa różne miesiące - podkreśla Teresa Tyka, księgowa wrocławskiej spółki Grupy Impel, posiadającej status ZPChr.

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma pieniędzy.

- Druki te są bardzo skomplikowane. Jeśli będę starał się o refundację składek, na pewno będę musiał zatrudnić specjalistę ds. rozliczeń, a to podwyższy koszty zatrudnienia - uważa Grzegorz Niechciał, właściciel firmy PEK-System z Warszawy.

- Bez posiadania odpowiedniej aplikacji komputerowej obsługa systemu ubiegania się o refundację w praktyce byłaby dla nas niemożliwa. Koszty takiego oprogramowania ponosi oczywiście firma - mówi Zdzisław Kożuchowicz ze Spółdzielni Inwalidów Simech z Oświęcimia, posiadającej status ZPChr.

O stopniu skomplikowania procedury może świadczyć fakt, że w formularzu INF-U-P błędnie określono algorytm, który służy do wyliczania kwoty pomocy przeznaczonej do wypłaty. W związku z tym resort pracy przygotował już projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754).

Pracodawca musi pamiętać także, że refundacja opłaconych przez niego składek na ZUS będzie wstrzymana, jeśli będzie miał dług wobec PFRON przekraczający kwotę 100 zł.

- Chcieliśmy nawet wpłacać do PFRON określoną kwotę, z której potrącałby on wynikłe zobowiązania wobec funduszu, ale brakuje podstawy prawnej do zastosowania takiego rozwiązania - mówi Teresa Tyka.

Emeryci bez dofinansowań

Do zatrudniania osób niepełnosprawnych nie będzie zachęcać także fakt, że od 1 stycznia 2008 r. pracodawcom przysługuje tylko dofinansowanie do wynagrodzeń tych niepełnosprawnych pracowników, którzy nie są emerytami. Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób firmy mają zdobyć informację o tym, czy dany pracownik ma ustalone prawo do emerytury.

- Nasi pracownicy składają oświadczenia w tej sprawie - mówi Zdzisław Kożuchowicz.

Jeśli okaże się, że pracodawca pobierał dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego, który ma prawo do emerytury, będzie musiał zwrócić uzyskaną pomoc, nawet jeśli nie wiedział o tym, że zatrudnia emeryta.

Zmiany w refundacji składek

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...