Minister finansów: w najbliższym czasie nie przyjmiemy euro

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Chociaż rząd zapewnia, że chce trwale spełnić kryteria wymagane przy wejściu do strefy euro, ekonomiści uważają, że wspólna waluta zastąpi złotego dopiero w latach 2015-2016.

Nie przewidujemy wstąpienia do ERM2 w najbliższej przyszłości - powiedział wczoraj po spotkaniu z członkami Rady Polityki Pieniężnej minister finansów Jacek Rostowski.

Mechanizm kursowy ERM2 to tzw. poczekalnia przed wejściem do euro, w której wahania kursu zostają określone zazwyczaj na plus minus 15 proc. od wcześniej wyznaczonego poziomu.

Minister finansów powiedział, że przedstawił radzie plany rządu na najbliższe cztery lata, także te związane z euro. Wśród ryzyk dla polskiej gospodarki wskazał silny wzrost popytu krajowego i jednostkowych kosztów pracy. Dodał, że strategia wstąpienia do strefy euro ma opierać się m.in. na wybraniu dogodnego momentu do wstąpienia do ERM2.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek w imieniu RPP zadeklarował, że Rada gwarantuje spełnienie przez Polskę wymaganego kryterium inflacyjnego.

Postawa ministra finansów i brak deklaracji o chęci szybkiego wejścia do euro nie zaskoczyły ekonomistów. Ich zdaniem obecny rząd nie zdecyduje się szybko albo nawet wcale na podanie daty możliwego wejścia Polski do strefy euro. Minister finansów wiele razy podkreślał, że jego celem jest doprowadzenie do trwałego spełniania kryteriów wymaganych dla przyjęcia wspólnej waluty.

- Ważne byłoby zadeklarowanie daty, ale na razie nikt tego nie oczekuje - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista CitiHandlowego, według którego euro może zastąpić złotego nawet dopiero w 2016 roku.

- Dalsza współpraca MF i NBP będzie uzależniona od tego, kiedy i czy rząd zdecyduje się podać datę wstąpienia do strefy euro. Dlatego wspólne działanie ograniczy się tylko do zasygnalizowania rynkom finansowym, że obie strony będą dążyć do spełnienia kryteriów, za które odpowiada rząd (deficyt sektora finansów, dług), oraz tych, które są w gestii RPP (inflacja, stopa procentowa) - dodaje.

Szacunki ekonomistów wskazują, że na koniec 2007 roku Polska mogła spełniać te kryteria. Uczestnicy rynków finansowych chętnie poznaliby przyczyny, dla których rząd nie spieszy się do euro, a także, w jaki sposób zostaną trwale spełnione wszystkie kryteria.

Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku ocenia, że obecnie w zarządzie NBP dominuje przekonanie, że najlepiej wytyczyć dość długą drogę dojścia do strefy euro.

Opracowaniem strategii dojścia polskiej gospodarki do strefy euro zajmowała się powołana w 2002 roku przez NBP i MF grupa robocza. Jednak w 2005 roku zaprzestała spotkań. Teraz minister finansów zapowiedział swoje kolejne spotkania z RPP.

- Grupa robocza byłaby właściwa do wspólnej dyskusji nad strategią wchodzenia do euro - zaznacza Jacek Wiśniewski.

- Uwzględniając kalendarz polityczny i wybory parlamentarne w 2011 roku widać, że decyzję o euro podejmie dopiero następny rząd. Obecnie najwcześniejszym politycznie terminem może być dopiero 2015 rok, choć warunki ekonomiczne mogłyby zostać spełnione wcześniej - dodaje.

Z UNII

Od 1 stycznia 2008 r. w strefie euro jest Malta i Cypr, a od 1 stycznia 2007 r. Słowenia. Obecnie strefa składa się z 15 krajów. Są to: Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Włochy. Poza strefą euro są pozostałe kraje UE: Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Wielka Brytania.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...