Klauzula waloryzacyjna ocali umowę przy zmianie VAT

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Wykonawcy mają obowiązek obliczyć cenę za przedmiot zamówienia, z uwzględnieniem stawki VAT obowiązującej w dniu składania ofert.

Rejonowy Zarząd Infrastruktury prowadził przetarg na wykonanie remontu budynku koszarowego. Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych P&P wniosło protest, dowodząc, że dwaj inni wykonawcy podali nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik przetargu. Kalkulując cenę oferty, przyjęli 7-proc. stawkę podatku VAT od robót, podczas gdy stawka po 1 stycznia 2008 r. wynosiła 22 proc.

Zdaniem przedsiębiorcy, takie działanie wykonawców stanowi naruszenia przepisów o zamówieniach oraz czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503).

Zamawiający oddalił protest. Wskazał, że jeśli w dacie składania oferty deklarowana stawka VAT jest prawdziwa, to nie ma podstaw do wykluczenia wykonawcy. Zdaniem zamawiającego, jeżeli w okresie obowiązywania umowy zmieniają się okoliczności, które mają wpływ na cenę (np. stawki podatku VAT), to strony mogą przewidzieć w umowie zmianę wynagrodzenia. Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych P&P odwołało się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie i unieważniła postępowanie z powodu wykrycia wady uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy. Wskazała, że nie ma podstaw do uznania, że wykonawcy podali nieprawdziwe informacje w ofercie i na tej podstawie mieliby zostać wykluczeni na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p., dlatego, że w specyfikacji nie ustalono zasad kalkulowania ceny, zaś sami wykonawcy dokonali takiej kalkulacji zgodnie z obowiązującymi ich przepisami.

Mimo braku podstaw do wykluczenia wykonawców przetarg nie może doprowadzić jednak do wyboru najkorzystniejszej oferty z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji. W specyfikacji nie uwzględniono bowiem możliwości zmiany stawki VAT, więc złożone oferty w zakresie kalkulacji ceny były nieporównywalne.

Ponadto zamawiający najpierw wybrał najkorzystniejszą ofertę, a potem wezwał wybranego wykonawcę do uzupełnienia brakujących dokumentów. Mogło to doprowadzić do wykluczenia wybranego już wykonawcy. Zdaniem arbitrów, mimo że kolejność dokonywania tych czynności nie jest wprost unormowana przepisami prawa, to jednak chwila wyboru oferty oznacza, że zamawiający zakończył badanie ofert.

Późniejsze dokonywanie oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału jest już niedopuszczalne (za wyjątkiem uwzględnienia protestu), bo narusza przepisy kodeksu cywilnego, według którego złożone oświadczenie woli jest dla strony wiążące, a jego zmiana lub odwołanie może wynikać jedynie z przepisu ustawy.

Sygn. akt KIO/UZP 1449/07

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

KAMILA PODWAPIŃSKA

prawnik, wykładowca Podyplomowego Studium Zamówień Publicznych UW

Wykonawcy zobowiązani są do obliczenia ceny za przedmiot zamówienia z uwzględnieniem stawki podatku VAT obowiązującej w dniu składania ofert. Zastosowanie błędnej stawki podatku skutkować powinno odrzuceniem oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 p.z.p. W sytuacji przewidywanej zmiany wysokości stawek podatkowych strony postępowania powinny doprowadzić do wprowadzenia do wzoru umowy klauzuli waloryzacyjnej, by możliwa była zmiana treści zawartej umowy, bez naruszenia przepisów ustawy p.z.p.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...