Dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku

Joanna Barańska
rozwiń więcej
Możliwe jest częściowe wygaszenie znaku towarowego w obrębie jednej klasy towarów.

Mariusz Lech prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Lech-Pol i produkuje mocne wina owocowe. Zgłosił sprzeciw wobec rejestracji przez Fabrykę Wódek Polmos Łańcut znaku towarowego Lech Wódka. W odpowiedzi Polmos wniósł o wygaszenie jego znaków towarowych: słowno-graficznego Lech-Pol i słownego Mariusz Lech, zarejestrowanych w klasie napojów alkoholowych, jako nieużywanych przez ostatnie pięć lat. 20 czerwca zeszłego roku Urząd Patentowy wygasił oba znaki w części dotyczącej napojów alkoholowych z wyjątkiem wina.

W skardze do WSA w Warszawie Mariusz Lech podniósł, że UP nie zbadał interesu prawnego Polmosu w wygaszaniu jego znaków i że znaki nie były używane dla alkoholi mocniejszych niż wino nie z winy przedsiębiorcy: rozmowy handlowe o wprowadzeniu do obrotu opatrzonej nimi wódki spełzły na niczym. Stwierdził, że termin pięciu lat nieużywania znaku powinien być liczony najwcześniej od wejścia w życie prawa własności przemysłowej, czyli od 22 sierpnia 2001 r., bo sporne znaki zostały zarejestrowane pod rządami wcześniej obowiązującej ustawy o znakach towarowych. Najpoważniejszy zarzut dotyczył jednak bezprawnej zmiany decyzji rejestracyjnych przez UP.

W decyzjach o rejestracji znaków Lech-Pol i Mariusz Lech wykaz towarów objętych znakami stanowi jedną pozycję: napoje alkoholowe (kl. 33 wg klasyfikacji nicejskiej), bez wyszczególnienia ich rodzajów (wino, wódka). Przedsiębiorca twierdził zatem, że produkując tylko wino używał znaków zgodnie z rejestracją i UP nie może w celu częściowego wygaszenia znaków rozbijać wykazu towarów na mniejsze grupy, bo stanowi to zmianę prawomocnych decyzji o rejestracji.

WSA skargę oddalił. Zdaniem sądu, dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku dla towarów w jednej klasie, a znak istotnie nie był używany dla wódki, bo starania o używanie nie są używaniem. Interes prawny Polmosu sąd wywiódł z zasady swobody działalności gospodarczej i z tego, jakoby Mariusz Lech zakazywał Polmosowi stosowania słowa Lech. Do zarzutu o bezprawnej zmianie decyzji rejestracyjnych WSA się nie odniósł.

Wyrok jest nieprawomocny, przedsiębiorca zapowiada kasację do NSA.

Sygn. akt VI SA/Wa 2020/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...