Kolejne podwyżki stóp nie muszą być potrzebne

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Gdyby potwierdziły się sygnały o spowolnieniu polskiej gospodarki, a banki centralne w Europie i na świecie obniżałyby koszt kredytu, to mogą zniknąć przesłanki do kolejnych podwyżek stóp w Polsce.

• Które wydarzenia będą szczególnie ważne dla RPP przy kolejnych decyzjach?

- Obecnie sytuacja nie jest tak klarowna jak jeszcze parę tygodni temu. Sytuacja stała się bardziej złożona. Doszło bowiem do nadzwyczajnych obniżek stóp procentowych w USA dokonanych w trybie pilnym, choć inflacja w USA jest wysoka. Dlatego rodzi się pytanie, czy także inne banki centralne, w tym EBC, pójdą tą drogą i będą obniżać stopy, żeby ratować gospodarkę, trochę kosztem inflacji. My też będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w takim kontekście powinniśmy się zachowywać. A z drugiej strony grudniowe dane okazały się słabsze niż oczekiwaliśmy i trzeba kolejnych danych, żeby ocenić, czy to początek jakiejś tendencji czy jednorazowy efekt. Będziemy więc śledzić to, co będzie się działo w gospodarce.

• Czy może się okazać, że wystarczy jeszcze tylko jedna podwyżka stóp?

- Tego nie wiem. Decydujące będzie to, czy powtórzą się znów słabsze dane o gospodarce i to, jak zachowają się światowe banki centralne. Jeśli poszlibyśmy w przeciwnym kierunku niż inne banki, to możemy doprowadzić do nadmiernej aprecjacji złotego. To oczywiście wpłynie korzystnie na inflację. Trzeba pamiętać, że mocny kurs złotego wykonuje część pracy za nas i jest w pewnym stopniu substytutem podwyżek stóp.

• RPP powinna poczekać z decyzjami na nowe dane?

- Ostatnio w gospodarce wiele się zmienia, banki centralne podejmują niespodziewane decyzje. Nie możemy zapominać, że za wzrost inflacji w Polsce odpowiadają głównie ceny żywności i paliw. Modele ekonometryczne pokazują nam, że także inflacja bazowa będzie rosła m.in. przez podwyżki cen regulowanych. Powstaje więc pytanie, jak mamy działać w takiej sytuacji i jakie sygnały wysyłać. Na pewno musimy też oddziaływać na popyt, żeby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu inflacji bazowej.

• Co musiałoby się stać, żeby powiedzieć, że wystarczą już dokonane podwyżki?

- Musielibyśmy zobaczyć utrwalenie się oznak spowolnienia polskiej gospodarki, bo bezpośrednie przełożenie gorszej kondycji gospodarki amerykańskiej na polską jest niewielkie. Obawiam się też, że w sytuacji, gdy inne banki obniżałyby stopy, a w Polsce one by rosły, to doprowadzilibyśmy do aprecjacji złotego, co może uderzać m.in. w eksporterów. Jeśli EBC poszedłby drogą Fedu, to dysparytet stóp może być problemem.

• To może zmniejszyć skłonność RPP do podwyżek?

- Tak sądzę. My będziemy musieli w ogóle ocenić, na ile za pomocą naszych instrumentów możemy przeciwdziałać wyższej inflacji, której przyczyn należy upatrywać w wysokich cenach na świecie. Pamiętajmy, że w ostatnich latach inflacja na świecie była niska, co wpływało na ceny w Polsce do pewnego stopnia niezależnie od naszych ruchów. Teraz sytuacja uległa odwróceniu. Inflacja na świecie uległa przyspieszeniu, co wpływa także na inflację w Polsce i ta importowana inflacja może być mało wrażliwa na podwyżki stóp procentowych.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej dla GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozmawiał PAWEŁ CZURYŁO

• JAN CZEKAJ

profesor i kierownik katedry rynku kapitałowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W latach 2002-2004 wiceminister finansów, od 2004 roku członek Rady Polityki Pieniężnej

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...