Firma nie może odpowiadać za błędy urzędników

Joanna Barańska
rozwiń więcej
Przedsiębiorca nie może ponosić odpowiedzialności za błędy urzędu państwowego.

ORZECZENIE

Polska Telefonia Cyfrowa uzyskała w 1999 roku od ówczesnej Polskiej Agencji Telekomunikacyjnej przydział częstotliwości. Zobowiązana była uiszczać opłaty. W zezwoleniu znalazł się zapis, że obowiązek uiszczania opłat wynika z ustawy o łączności, niemniej PAT będzie wysyłać PTC faktury wskazujące opłatę. W 2001 roku ustawę o łączności zastąpiło prawo telekomunikacyjne, PAT - Urząd Regulacji Telekomunikacji, a faktury dla PTC - wezwania do wpłacenia wymienionej kwoty. PTC uiszczała opłaty stosownie do terminów w fakturach i wezwaniach, a nie do terminów ustawowych. W 2001 roku otrzymała notę, że z tytułu nieterminowych płatności zobowiązana jest do uiszczenia odsetek w wysokości 171 tys. zł.

Zapłata odsetek

W kwietniu 2005 r. PTC skierowała do prezesa już URT i Poczty wnioski: o stwierdzenie nieistnienia obowiązku zapłaty odsetek oraz alternatywnie o umorzenie odsetek. W sprawie z pierwszego wniosku prezes kolejnego organu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w lipcu 2007 r. umorzył postępowanie, stwierdzając, że obowiązek zapłaty odsetek wynika z obowiązującej w 1999 roku ustawy o łączności, a więc organ nie może wydać decyzji merytorycznej. W drugiej zaś prezes UKE wydał decyzję odmowną, tłumacząc, że PTC nie uiszczała opłat w terminie przewidzianym ustawą. Obie decyzje PTC zaskarżyła do WSA w Warszawie.

Zdaniem PTC naruszony został art. 8 k.p.a. Spółka stosowała się do terminów w fakturach i wezwaniach i nie może ponosić konsekwencji tego, że organ zaniedbał dostosowania ich do terminów ustawowych. W drugiej sprawie powołała się na art. 67a Ordynacji podatkowej, który pozwala umorzyć odsetki w przypadku uzasadnionym interesem publicznym. Interes ów miałby polegać na pokazaniu, że jeśli organ dopuścił się błędów, to strona nie może ponosić ich skutków.

Strony nie mogą ponosić szkody

UKE powtórzył argumenty z uzasadnień decyzji, dodając, że druga sprawa stała się bezprzedmiotowa, gdyż PTC już po skierowaniu spraw do sądu zapłaciła odsetki.

W sprawie stwierdzenia nieistnienia obowiązku zapłaty odsetek WSA skargę oddalił, stwierdzając, że skoro obowiązek uiszczenia odsetek wynika z ustawy, organ nie mógł wydać decyzji merytorycznej i słusznie umorzył postępowanie. W sprawie zaś o umorzenie odsetek sąd uchylił decyzję. Podał, że art. 67a Ordynacji nakazuje rozważyć interes podatnika lub interes publiczny. O ile UKE dokładnie zbadał pierwszą przesłankę, o tyle nie zajął się drugą. Interes publiczny ma tu polegać na prawidłowym działaniu organu i na tym, aby strona nie ponosiła szkody z tego powodu. Sąd zauważył, że wezwania i faktury przychodziły regularnie i nie jest winą PTC, że organ w 2002 r. zmienił nieprawidłową praktykę. WSA podkreślił, że nie można przyjąć, iż uiszczenie odsetek prowadzi do bezprzedmiotowości sprawy o umorzenie.

Wyroki są nieprawomocne.

Sygn. akt VI SA/Wa 1793/07 i VI SA/Wa 1826/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...