Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
rozwiń więcej
31 stycznia upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

Roczne zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, którego dotyczy rozliczenie. Biorąc pod uwagę tę regulację, wypełniony formularz za 2007 rok powinien zostać wysłany lub dostarczony do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek. Wszystkie zasady opodatkowania w tej formie określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Kogo dotyczy obowiązek

Obowiązek dokonania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o formularz PIT-28 mają osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Co do zasady przede wszystkim są nimi podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednakże opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. O tej ostatniej grupie podatników piszemy obok.

Do PIT-28 czasami trzeba dołączyć załączniki. Należy wskazać także, że formularz PIT-28/A wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu. PIT-28/B wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych.

Ponadto, niezależnie od wskazanych wyżej załączników, osoba opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, która korzysta z odliczeń, dodatkowo powinna złożyć załączniki PIT/O i PIT/D. Należy pamiętać, że w sytuacji, jeśli działalność podlegająca opodatkowaniu prowadzona jest przez małżonków, to niezależnie od formy tej działalności PIT-28 każdy z małżonków musi złożyć oddzielnie.

Przychody według stawek

Przychody podatnika objęte ryczałtem ewidencjonowanym należy wykazać w rubrykach części C zeznania. Trzeba zwrócić uwagę, że w każdej z nich uzyskane przychody muszą być wykazane z podziałem na odpowiednie stawki ryczałtu. Wynoszą one odpowiednio 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc. i 20 proc. Zastosowanie poszczególnych stawek do określonego rodzaju źródeł przychodów określone zostało w art. 12 omawianej ustawy.

W formularzu PIT-28 należy wykazać także przychody podlegające opodatkowaniu według karnych stawek ryczałtu. Dotyczy to przychodów, które zostały określone przez organ podatkowy. Jak wskazuje regulacja zawarta w art. 17 ustawy, może to nastąpić m.in. w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym. W takiej sytuacji organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania i określi od tej kwoty wysokość ryczałtu. Warto podkreślić, że wspomniany wyżej karny ryczałt stanowi pięciokrotność podstawowych stawek. Ryczałt ten maksymalnie może wynieść 75 proc. przychodów. Dla uproszczenia można wskazać, że karna stawka w przypadku przychodów objętych normalnie stawką ryczałtu 8,5 proc. wyniesie 42,5 proc. (8,5 proc. x 5), natomiast w przypadku stawki 20 proc. ryczałt karny wyniesie 75 proc. Należy pamiętać, że maksymalna stawka nie może być wyższa niż 75 proc.

Oprócz tego należy obliczyć także procentowy udział przychodów objętych poszczególnymi stawkami w kwocie przychodów ogółem.

W ujęciu procentowym

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, że w przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne jest zatem w tym przypadku dokonanie kalkulacji procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Udział ten ustala się odrębnie dla każdej stawki ryczałtowej.

Kalkulacja podatku

Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają prawo odliczenia od przychodów m.in. straty za lata ubiegłe, składki ZUS, darowizny na określone cele, ulgę internetową. Ponadto przysługuje im także prawo odliczenia wydatków mieszkaniowych (obecnie już tylko na zasadzie praw nabytych). Odliczeniu przysługują także kwoty faktycznie zapłaconych składek emerytalno-rentowych. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy działalność gospodarcza prowadzona przez rozliczającego się podatnika opodatkowana jest różnymi stawkami podatku, odliczeń dokonuje się od każdego rodzaju przychodu proporcjonalnie. Od obliczonej kwoty ryczałtu możliwe jest odjęcie kwoty ubezpieczenia zdrowotnego. Należy tylko pamiętać o obowiązującym limicie tego odliczenia.

Roczne zeznanie PIT-28

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

75 proc. maksymalnie może wynieść stawka ryczałtu od niezaewidencjonowanych przychodów

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...