60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.

Od 1 lutego do końca marca będzie trwał ostatni nabór wniosków na dotacje z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak jak w poprzednim konkursie, który odbył się wiosną ubiegłego roku (o budżecie 180 mln euro), to samorządowcy będą zainteresowani pozyskaniem dofinansowania do swoich inwestycji. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy mają małe możliwości skorzystania na norweskich dotacjach.

Oba mechanizmy finansowe to pomoc zbliżona do funduszy unijnych, która została obiecana nowym krajom członkowskim UE przez stowarzyszone z Unią państwa: Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W sumie Polska dostała do wykorzystania ponad 530 mln euro. Większość tych środków została już rozdysponowana podczas poprzednich dwóch konkursów.

Największą pulę w tegorocznym naborze będzie miało działanie dotyczące wdrażania przepisów związanych z naszą obecnością w strefie Schengen. Na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 23 mln euro. Ponad 15 mln euro będzie do podziału na projekty związane z działaniami transgranicznymi. W obu przypadkach głównymi adresatami wsparcia są samorządy.

Jest jednak szansa, że Norwegia przekaże Polsce kolejną pulę pieniędzy. Zdaniem Janusza Mikuły, wiceministra rozwoju regionalnego, będzie to zależało od oceny skutków inwestycji, które zostaną zrealizowane ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Jeśli strona norweska będzie zadowolona, to będziemy mogli przystąpić z nią do negocjacji na temat kontynuowania wsparcia - mówi wiceminister. Zastrzega jednak, że te środki będą dostępne najwcześniej w latach 2009-2010.

Nawet jeżeli Norwegia nie zdecyduje się przyznać Polsce kolejnej transzy wsparcia, w tym roku ma wystartować inne źródło dotacji - Mechanizm Szwajcarski. Zgodnie z podpisaną w 2007 roku umową Polska dostanie ok. 1 mld zł. To połowa całej kwoty, jaką Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć na wsparcie nowych państw członkowskich UE.

- Wstępny termin uruchomienia pierwszych naborów to koniec marca - mówi Janusz Mikuła.

Dostępne tzw. norweskie dotacje (w mln euro)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

EWA RUTCZYŃSKA

konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach priorytetu 2 Promowanie zrównoważonego rozwoju oraz Priorytetu 8 Ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych. Alokacja finansowa na powyższe priorytety wyniesie odpowiednio 7,4 mln euro oraz 4,66 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć maksymalnie na dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Atrakcyjność przedmiotowego źródła wsparcia z punktu widzenia rozwijania działalności inwestycyjnej przedsiębiorcy jest jednakże ograniczona. Wsparciem objęte zostaną głównie projekty o charakterze miękkim, tj. kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, szkolenia, mające na celu propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju wśród władz i społeczeństwa, czy też wzmocnienie działań administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska. Beneficjent zobowiązany także będzie dowieść, iż jest organem działającym w interesie publicznym, rozumianym jako zaspokajanie ogólnospołecznych potrzeb.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...