Z członkiem zarządu umowę zawiera cała rada nadzorcza

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Wypłata odszkodowania z zawartej umowy o zakazie konkurencji stanowi istotne obciążenie dla finansów spółki. O zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna decydować cała rada nadzorcza.

 

Małgorzata S. (powódka) była członkiem zarządu spółki. Umowę o pracę zawarła 28 stycznia 1999 r. W umowie znalazła się klauzula o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Po zakończeniu umowy powódka wystąpiła więc do spółki o zapłatę ustalonego odszkodowania. Firma odmówiła twierdząc, że Małgorzata S. nie posiada informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ponadto spółka stwierdziła, że sposób zawarcia z nią umowy był niezgody z przepisami kodeksu spółek handlowych, ponieważ rada nadzorcza przekroczyła swoje kompetencje powierzając przewodniczącemu wykonanie uchwały, w której postanowiono nawiązać stosunek pracy z powódką. Przewodniczący nie miał uprawnień do określenia warunków zatrudnienia i klauzuli konkurencyjnej, bo zgodnie z art. 379 par. 1 k.s.h. w umowach między członkiem zarządu a spółką spółkę reprezentuje rada nadzorcza w całości.

Sąd I instancji stwierdził, że spółka powinna jednak wypłacić powódce odszkodowanie. Takie samo stanowisko zajął sąd II instancji. Wskazał, że jednostronne zwolnienie pracownika przez pracodawcę z zakazu konkurencji było bezskuteczne, bo po zawarciu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 par. 1 k.p.) pracodawca nie może powoływać się na to, że pracownik nie miał dostępu do szczególnie ważnych informacji, ani też na okoliczność, że narażenia na szkodę z powodu ujawnienia tych informacji już się nie obawia (wyrok SN z 16 maja 2001 r., sygn. I PKN 402/00).

Nie doszło też, zdaniem sądu, do przekroczenia kompetencji przez radę nadzorczą, bo podjęto konkretną uchwałę, wyrażając w ten sposób jednoznacznie wolę zawarcia umowy, której wykonanie powierzono przewodniczącemu - zgodnie z treścią regulaminu rady. Sąd orzekł, że odszkodowanie należało wypłacić, a spółka zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wskazał, że przedmiotem uchwały było ustalenie istotnych warunków umowy o pracę z członkiem zarządu. Do zawarcia umowy został wyznaczony przewodniczący. Takie działania jednoznacznie stały w sprzeczności z treścią art. 394 k.s.h. Tylko rada nadzorcza - jako ciało kolegialne - ma kompetencje do reprezentowania spółki przy dokonywaniu czynności prawnych w stosunkach umownych z członkami zarządu. SN wskazał, że ta kolegialność może być urzeczywistniona na dwa sposoby: albo wszyscy członkowie rady podpisują umowę, albo rada podejmuje uchwałę w przedmiocie akceptacji umowy i jednocześnie udziela upoważnienia do podpisania tej umowy w imieniu rady nadzorczej swojemu członkowi. W innym przypadku mamy do czynienia z bezwzględną nieważnością czynności prawnej - zawarta umowa o zakazie konkurencji nie rodzi skutków prawnych.

Sygn. akt I PK 12/07

Maria Sankowska

gp@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...