Płace w przedsiębiorstwach wzrosną o 10 proc.

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
 Jest 1,7 mln bezrobotnych, a jednocześnie pracodawcy alarmują, że nie mogą znaleźć pracowników. Jak to wytłumaczyć?

- Pracodawcy poszukują pracowników z określonymi kwalifikacjami, bezrobotni najczęściej mają je zbyt niskie, żeby znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Są wśród nich również osoby, które zarabiają na życie w szarej strefie. Dodatkowo migracje zagraniczne i niewielka mobilność wewnątrz kraju przyczyniają się do dalszego zmniejszenia dostępnego zasobu pracy. Niewielka podaż pracy jest jednym z podstawowych problemów polskiej gospodarki. Wskaźnik aktywności zawodowej (udział osób pracujących lub chcących pracować w populacji) wynosi ok. 63 proc. w porównaniu z 72 proc. w UE. Winna jest temu przede wszystkim dramatycznie niska aktywność zawodowa osób w wieku przedemerytalnym, zwłaszcza kobiet.

• Jakich fachowców najbardziej brakuje na rynku?

- Pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem zawodowym lub technicznym. Poszukiwane są dobrze wykształcone osoby, np. ze specjalnością budowlaną i samochodową. Brakuje pracowników, głównie w dużych miastach, np. Warszawie, Krakowie, Gdyni, i w Poznaniu. W wyniku reformy szkolnictwa, w 2001 roku zlikwidowano wiele szkół zawodowych. A właśnie absolwenci zawodówek są obecnie konkurencyjni na rynku. Dla murarza czy kierowcy praca poza Polską jest znacznie bardziej atrakcyjna niż dla np. informatyka, któremu mniej się opłaca emigrować, bo w Polsce zarabia nieźle. Pracodawcy sami zaczynają opłacać staże i praktyki w szkołach zawodowych, po to, żeby zapewnić sobie wykwalifikowanych pracowników. W coraz większym stopniu widoczna jest też niekorzystna struktura kształcenia na poziomie wyższym. Mamy stanowczo zbyt dużą liczbę absolwentów kierunków społecznych i dramatycznie niską liczbę absolwentów kierunków inżynieryjnych i ścisłych.

• O ile wzrosną wynagrodzenia w najbliższych latach?

- Chociaż wiele wskazuje na to, że szczyt koniunktury mamy już za sobą, to wobec bardzo niskiej podaży pracy utrzymanie się wysokiej presji na wzrost płac w najbliższych latach jest prawdopodobne. Wynagrodzenia mogą wzrosnąć co najwyżej o 10 proc. Wzrostowi wynagrodzeń towarzyszyć będą również zmiany w organizacji pracy, większa skłonność pracodawców do inwestowania w szkolenia i dodatkowe bonusy. Od kilku lat mamy bowiem rynek pracownika. Jego pozycja w stosunku do pracodawcy uległa radykalnemu wzmocnieniu w porównaniu z sytuacją, z jaką mieliśmydo czynienia jeszcze dwa lata temu. To pracodawca szuka pracownika, a nie odwrotnie. Pracodawca, żeby zatrzymać pracownika, musi go zatem dobrze wynagradzać. Statystyki dowodzą, że pracownicy zarabiają coraz lepiej. Średnie wynagrodzenie według GUS w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2007 r. wyniosło 3092 zł i było aż o 12 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...