Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Przemysław Molik
rozwiń więcej
Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

System Kontroli Eksportu ECS wdrażany od września 2007 r. ma przyspieszyć procedury wywozu towarów, a także ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z 0-proc. stawki VAT dla sprzedaży eksportowej. Potwierdzenie wywozu rejestrowane w systemie Celina na karty papierowe SAD 3, obecnie zastępowane jest przez komunikat elektroniczny IE-599.

Łatwiejszy eksport

Doradcy z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG podkreślają, że za pomocą komunikatów ECS eksporterzy mogą m.in. składać zgłoszenie wywozowe, zgłaszać sprostowania, otrzymywać powiadomienia od urzędu celnego oraz potwierdzenia wywozu towarów poza obszar celny Wspólnoty.

Dla przedsiębiorców najważniejsze jest to, że elektroniczne kanały wymiany danych mają przyspieszyć odprawy celne. Jak podkreśla Marek Szymański z KPMG, składanie zgłoszeń jest możliwe nawet z innego kraju niż ten, w którym znajduje się towar. Eksporter jest uprawniony także do otrzymywania bieżącej informacji w formie elektronicznego komunikatu o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej.

Problemy z potwierdzeniem

Przy korzystaniu z systemu Celina dotychczas największym problemem eksporterów było dopełnienie wszystkich formalności związanych z transakcją wywozu. Aby mieć możliwość skorzystania z 0-proc. stawki VAT z tytułu eksportu, przedsiębiorcy musieli potwierdzić wywóz kartą 3 dokumentu SAD.

Marek Szymański przyznaje, że papierowe potwierdzenia wywozu przedsiębiorcy często otrzymywali z dużym opóźnieniem, już po złożeniu deklaracji podatkowej za dany miesiąc.

- W konsekwencji musieli opodatkowywać sprzedaż stawką krajową. Elektroniczne potwierdzenie wywozu, jakie zapewnia system ECS, wydaje się rozwiązywać ten problem - tłumaczy ekspert.

Komunikat IE-599, stanowiący potwierdzenie wywozu, jest bowiem wysyłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszaru celnego UE.

Od momentu wprowadzenia systemu ECS przedsiębiorcy sygnalizują jednak problemy związane z uzyskaniem potwierdzenia wywozu towarów w niektórych krajach, co narusza płynność odpraw celnych ich towarów. Dlatego Ministerstwo Finansów przedłużyło do 30 kwietnia możliwość alternatywnego korzystania z systemu ECS oraz Celina. Magdalena Chmielewska z KPMG tłumaczy, że może być to związane z nierównomiernym wdrażaniem systemu w poszczególnych krajach UE.

- Niejednokrotnie jest on na etapie testowania, a funkcjonariusze celni uczą się dopiero zasad działania systemu - mówi ekspert.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF STEFANOWICZ,

ekspert KPMG

Z sygnałów otrzymywanych od przedsiębiorców wynika, że organy celne nie nadążają z wydawaniem kluczy do bezpiecznej transmisji danych, które warunkują korzystanie z systemu ECS. W konsekwencji nawet ci eksporterzy, którzy złożyli już stosowne wnioski, są zmuszeni nadal korzystać z systemu Celina.

Wielu przedsiębiorców korzystających z systemu ECS zgłasza też problemy z akceptowaniem przez urzędy skarbowe elektronicznych komunikatów jako potwierdzenia wywozu towarów uprawniającego do 0-proc. stawki VAT. Z uwagi na fakt, że przepisy celne wprowadzające system ECS są jednoznaczne, nie ma podstaw do takiej praktyki. Przyczyną może być jedynie niedoinformowanie funkcjonariuszy urzędów skarbowych o zmianach w tym zakresie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...