PKPP Lewiatan o barierach dla przedsiębiorczości

Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy - to zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan jedne z najpoważniejszych barier utrudniających działalność gospodarczą.

W czwartek PKPP Lewiatan po raz piąty przedstawiła tworzoną przez przedsiębiorców "Czarną listę barier". Jest to katalog zawierający ponad sto najpoważniejszych przeszkód, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

"Wnioski nie są optymistyczne. W ciągu ostatniego roku zniesiono bardzo mało barier, a za to powstały nowe" - powiedział na konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Obecny na konferencji poseł PO Janusz Palikot zapowiedział, że na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo", której zadaniem będzie ograniczenie biurokracji. Palikot ma być jej przewodniczącym.

Według Palikota, Sejm wybierze w piątek skład komisji, a następnie - jeszcze tego samego dnia - odbędą się dwa pierwsze posiedzenia. Po wybraniu prezydium komisji przystąpi ona do prac merytorycznych. Zapowiedział, że komisja rozpocznie prace od wysłuchania ekspertów na temat barier działalności gospodarczej. Następnie przygotuje postulaty zmian w prawie, by te bariery usunąć. Tempo prac ma być szybkie.

Przedsiębiorcy z PKPP Lewiatan doliczyli się wielu utrudnień m.in. w prawie podatkowym, prawie pracy, w procesie budowlanym, ochronie środowiska oraz w regulacjach w sprawie wykorzystania funduszy unijnych.

Ekspert PKPP Lewiatan Magdalena Garbacz powiedziała na konferencji, że powiększa się liczba barier w prawie podatkowym. Wymieniła, że np. pracownicy mają płacić podatek dochodowy od nieodpłatnych pakietów medycznych, jakie oferują im pracodawcy.

Pracodawcy postulują też doprecyzowanie niektórych przepisów ustawy o VAT. Chcą również, by stawki akcyzy były zapisane w ustawie, a nie w rozporządzeniu, jak to jest obecnie. Garbacz przypomniała, że mimo zniesienia akcyzy na kosmetyki, co nastąpiło za sprawą rozporządzenia Ministra Finansów, nie zniesiono akcyzy w ustawie.

Według Mordasewicza, istotne utrudnienia dla prowadzenia działalności stanowi też uzyskiwanie pozwoleń na budowę. "Mamy kompletną zapaść w uzyskiwaniu pozwoleń" - powiedział.

Jako barierę wymienił też zmieniającą się cztery razy w roku podstawę obliczenia składek na ZUS. Według niego, prowadzi to do tego, iż pracodawcy popełniają wiele błędów, a ich poprawa zajmuje im wiele czasu i niepotrzebnie angażuje pracowników ZUS. Problemem jest też obowiązek przechowywania przez kilka lat różnych dokumentów. Np. dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiary emerytury lub renty, należy przechowywać przez 50 lat.

Jacek Męcina z PKPP Lewiatan powiedział, że konieczne jest uelastycznienie prawa pracy. Przedsiębiorcy postulują m.in. możliwość wysyłania pracowników na urlop bezpłatny w związku z trudną sytuacją firmy oraz ograniczenie licznych obowiązków informacyjnych firm. Problemem pozostają wysokie koszty pracy. Pracodawca, wypłacając pracownikowi 100 zł "na rękę", musi zapłacić dodatkowo ok. 70 zł w postaci różnych składek i podatków.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...