Do Polski może napłynąć mniej inwestycji

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Wyrok ETS pozwalający na blokowanie przez związki zawodowe przenoszenia firmy do innych krajów UE zagraża swobodzie prowadzenia biznesu. Eksperci twierdzą, że ograniczy napływ inwestycji do Polski.

Ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości spowoduje zmniejszenie napływu inwestycji zagranicznych do Polski i osłabi konkurencyjną pozycję gospodarki europejskiej wobec amerykańskiej czy krajów Dalekiego Wschodu - uważa Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

ETS w grudniu wypowiedział się w sprawie fińskiego armatora Viking Line (sprawa C-438/05). Jest on właścicielem promu pasażerskiego Roselli i obsługiwał przewozy na trasie między Tallinem a Helsinkami. Przewoźnik uznał, że wysokie płace fińskiej załogi uniemożliwiają mu konkurowanie z innymi przewoźnikami pływającymi na tej trasie. Receptą na kłopoty finansowe miało być zatrudnienie estońskiej załogi. Wynagrodzenie pracowników estońskich byłoby o wiele niższe od tego, które musiał płacić fińskim marynarzom. Armator postanowił więc zarejestrować okręt w Estonii. Związki zawodowe działające na promie, zrzeszone w ITF International Transport Worker's Federation, zakwestionowały jego działania. Międzynarodowa centrala związkowa podjęła działania, żeby zapobiec przeniesieniu firmy.

Mimo stanowiska związkowców właściciel promu postanowił doprowadzić do przeprowadzki do Estonii. Zwrócił się do sądu, by nakazał ITF zaprzestania działań, które utrudniają korzystanie z prawa do swobodnej przedsiębiorczości. Sąd zwrócił się do ETS, by zbadał, czy działania międzynarodowej centrali związkowej ograniczające swobodę przepływu osób naruszały unijne normy dotyczące swobody obrotu gospodarczego. ETS orzekł na korzyść związkowców. Stwierdził, że działania związków zawodowych mające na celu ochronę pracowników uzasadniają ograniczenie swobody przedsiębiorczości.

- Trybunał podjął słuszną decyzję blokując przerejestrowanie firmy do innego kraju w celu obniżenia płac pracowników - mówi Andrzej Matla z NSZZ Solidarność.

Eksperci podkreślają jednak, że orzeczenie ETS jest sprzeczne ze swobodą przepływu usług w UE, bo ogranicza swobodę prowadzenia biznesu.

- Za działania spółki powinny odpowiadać osoby zasiadające w jej organach, a nie związki zawodowe - mówi Jarosław Chałas, parnetr zarządzający w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Adam Ambrozik jest zaniepokojony praktycznymi konsekwencjami wyroku ETS dla gospodarki. Uważa, że związki zawodowe wykorzystają ten wyrok w obronie swoich interesów. W praktyce działania związkowców mogą ograniczyć napływ inwestycji zagranicznych do Polski.

- Przedsiębiorcy zagraniczni mogą nie chcieć przenosić działalności do Polski w obawie przed protestami związkowymi - mówi Jarosław Chałas.

Zdaniem Adama Ambrozika napłynie do nas głównie mniej inwestycji o charakterze produkcyjnym, ale również tych, które dotyczą nowych technologii i centrów usługowych.

ZE STRONY BIZNESU

W zeszłym roku wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce wyniosła według danych PAIiIZ 14,5 mld euro i była mniejsza niż w rekordowym 2006 roku o 600 mln euro. Według szacunków w rozpoczynającym się 2008 roku wysokość inwestycji zagranicznych w Polsce może zostać po raz kolejny pobita i osiągnie ok. 15,5 mld euro. Ostatnie lata przyniosły również zmianę struktury inwestycji, w których spada udział przemysłu. Natomiast zagraniczne firmy coraz więcej pieniędzy wkładają w usługi i nowe technologie.

WI

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...