Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Sejm zajmie się projektem ustawy uchylającej przepisy o tworzeniu i działaniu hipermarketów. Obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją i prawem wspólnotowym.

ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy uchylającej przepisy ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Ustawa, która ma zostać uchylona, wprowadziła wymóg uzyskania zezwoleń na budowę, połączenie lub adaptację istniejącego już obiektu o powierzchni sprzedaży, która przekraczała 400 mkw. Zezwolenia miały wydawać samorządy terytorialne. Przepisy narzucały więc daleko idącą administracyjnoprawną reglamentację rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie hipermarketów.

Przepisy naruszają inne ustawy

Autorzy projektu ustawy zwracają uwagę, że obowiązujące przepisy naruszają zasady upraszczania prawa gospodarczego. Są one sprzeczne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która przewidywała ograniczenie zasad reglamentacji. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uważa ograniczanie swobody działalności gospodarczej za szkodliwe. Ustawa zmusza przedsiębiorców do ponoszenia ogromnych wydatków i zaciągania zobowiązań, wówczas gdy istnieje poważne ryzyko, że zezwolenia nie dostaną - dodaje minister.

- Ustawa ingeruje w sferę wolności gospodarczej - twierdzi Jarosław Wereszczyński z Tesco. Rozpoczęcie i prowadzenie działalności w obiektach WOH jest możliwe tylko za zgodą władzy administracyjnej.

Drobni handlowcy

Drobni przedsiębiorcy twierdzą, że ustawa nie chroni ich interesów. Obawiają się, że duże sieci zmienią strategię. Zaczną tworzyć sieci małych sklepów, stając się w ten sposób konkurencją dla drobnego handlu.

- Sieci małych sklepów stworzone przez koncerny międzynarodowe będą ostro konkurowały z małymi rodzinnymi firmami - wyjaśnia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Ustawa zawiera błędy prawne, bo posługuje się pojęciami, które już nie obowiązują. Na przykład odsyła do programów wojewódzkich przy opiniowaniu czy na danym terenie jest uzasadnione tworzenie nowych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw.

Trybunał zdecyduje

Pojęcie programy wojewódzkie nie obowiązuje już od 26 grudnia 2006 r., czyli po wejściu w życie ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658). Od tego czasu strategia rozwoju województwa jest realizowana między innymi przez regionalne programy operacyjne.

Po wejściu ustawy w życie rzecznik praw obywatelskich oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyli niezależnie od siebie dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności zaskarżonych przepisów z konstytucją.

Janusz Kochanowski zwrócił uwagę, że za przewidzianą w ustawie reglamentacją działalności gospodarczej nie przemawia ważny interes publiczny. Wprowadza ona możliwość karania grzywną przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie, za nieprzestrzeganie warunków prowadzenia działalności handlowej przez najemców, dzierżawców i innych użytkowników hipermarketu.

Natomiast Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że złożenie projektu ustawy do Sejmu nie spowoduje wycofania przez Lewiatana wniosku do TK. Wniosek zostanie wycofany po wejściu w życie ustawy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880).

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...