Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
W 2007 roku wzrosła liczba polskich wykonawców, którzy uzyskali kontrakty na realizację zamówień publicznych na rynkach zagranicznych.

W poprzednim roku nasze firmy wygrały 54 zamówienia za granicą, podczas gdy w 2006 roku - 46. Najbardziej interesujące dla polskich przedsiębiorców są rynki Czech, Węgier i Niemiec. Najlepiej wiedzie się nam na rynku dostaw i usług, trochę gorzej jest z robotami budowlanymi.

- Na pewno każdy wzrost udziału polskich przedsiębiorców na rynkach europejskich cieszy. Polski biznes uczy się jak wykorzystywać możliwości, jakie daje nam integracja europejska. Równocześnie trochę rozczarowuje, iż tempo wzrostu liczby kontraktów podpisywanych przez polskie firmy w krajach UE jest małe. Miejmy nadzieję, że wkrótce nastąpi zdecydowany wzrost liczby przetargów wygrywanych przez polskich przedsiębiorców na rynkach unijnych - ocenia Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Kilka kontraktów zawartych w 2007 roku miało wartość powyżej kilkunastu milionów euro. Największy kontrakt zdobył General Electric International na dostawę sprężarek na Węgry o wartości 41 324 tys. euro. Solaris Bus&Coach uzyskał zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Estonii o wartości 11 533 tys. euro, a firma Kopex z Katowic dostarczy materiały wybuchowe do Francji za 10 253 tys. euro. Nasi przedsiębiorcy starają się także o kontrakty w nowo przyjętych państwach Unii. Sukcesem zakończyło się postępowanie w Rumunii na usługi topograficzne o wartości 436 tys. euro.

W Czechach wiele przetargów wygrywają dostawcy maszyn przeznaczonych dla sektora górniczego. Polskie firmy realizują też dostawy komputerów i oprogramowania, np. firma Emax z Poznania wygrała przetarg na dostawę urządzeń komputerowych na Litwę.

Polskie kontrakty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...