Jak najmniej firm strategicznych

Krzysztof Grad
rozwiń więcej
Jeśli formuła złotej akcji miałaby pozostać w przyszłości, to powinna dotyczyć tylko kilku spółek o naprawdę strategicznym znaczeniu. Wynikłe z niej szczególne uprawnienia powinny być bardzo jasno sformułowane.

Jak powiedział GP wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski, w ciągu kilku tygodni rząd wyda rozporządzenie zmieniające skład listy spółek strategicznych, w których Skarb Państwa ma szczególne uprawienia (tzw. złotą akcję). Natomiast uregulowania ustawowe dotyczące tych uprawnień, ale również przepisy znoszące limity zarobków prezesów państwowych spółek (tzw. kominówkę) powinny być gotowe w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Cały proces legislacyjny ma zostać zakończony w ciągu roku.

Michał Chyczewski mówił, że z listy 17 firm mają zostać usunięte m.in. budzące największy sprzeciw Komisji Europejskiej - Telekomunikacja Polska, KGHM Polska Miedź i Polkomtel.

Według ekspertów organizacji zrzeszających pracodawców lista firm, wobec których obowiązywać może złota akcja, powinna być skrócona jedynie do kilku najistotniejszych firm. Należy ściśle określić specjalne kompetencje Skarbu Państwa i warunki ich stosowania.

- Nie podważamy sensu istnienia takiej ustawy. Jednak powinno być jasno zdefiniowane, jakie sektory, spółki są strategiczne. Tak żeby nie było wątpliwości, która firma powinna być zaliczona do strategicznych, a która nie - uważa Adam Ambroziak z Konfederacji Pracodawców Polskich.

- Obecne regulacje tego warunku nie spełniają, stąd wynikł spór na linii Telekomunikacja Polska - Skarb Państwa - dodaje.

Umieszczenie TP na przyjętej we wrześniu ubiegłego roku liście spółek o szczególnym znaczeniu zaostrzyło konflikt rządu PiS z Komisją Europejską dotyczący złotej akcji. Sama firma zapowiedziała zaskarżenie tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Grażyna Madziak, ekspert BCC, dodaje, że niejasne sformułowanie obecnie obowiązujących zapisów o złotej akcji powoduje, że są one praktycznie niemożliwe do wykorzystania.

- Zapis określający, w jakich sytuacjach złota akcja może być wykorzystywana, powinien być bardzo precyzyjny, a lista firm krótka, ograniczająca się najwyżej do kilku naprawdę strategicznych firm - podkreśla.

Zdaniem Adama Ambroziaka, lista firm o szczególnym znaczeniu powinna być sprecyzowana w samej ustawie, a nie, jak to jest teraz, określana wydawanym co roku rozporządzeniem.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...