Połączenie spółek nie jest możliwe bez spłaty długu

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
Czy wierzyciel może pokrzyżować proces łączenia spółki-dłużnika z inną spółką?

- Zgodnie z kodeksem spółek handlowych (k.s.h.) majątek każdej z łączących się spółek powinien być zarządzany oddzielnie, aż do dnia zaspokojenia wierzycieli, których wierzytelności powstały przed dniem połączenia. Pod warunkiem wszakże, że wierzyciele przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o połączeniu zażądają na piśmie zapłaty ich należności.

Jeśli więc w trakcie sześciu miesięcy od ogłoszenia połączenia spółek wierzyciel jednej z nich zażąda zapłaty przysługującej mu należności, wtedy wymóg odrębnego zarządzania majątkami spółek trwa nadal. Jak długo? Do momentu, w którym wszyscy zgłaszający się wierzyciele nie zostaną zaspokojeni bądź zabezpieczeni. Dopiero po spełnieniu tego wymogu możliwe jest łączne zarządzanie majątkami obu spółek.

• Na czym polega skuteczne zabezpieczenie wierzytelności w takim przypadku?

- Zgodnie z art. 495 par. 1 k.s.h. spółka - dłużnik ma pewien wybór w zadośćuczynieniu temu wymogowi. Wynika on z typu danej wierzytelności. Spółka może zabezpieczyć wierzytelność niewymagalną lub sporną. Wybór między zaspokojeniem bądź zabezpieczeniem wynika z przepisów właściwych dla danej wierzytelności. Jeśli ustawa przewiduje obowiązek zabezpieczenia, powinno ono nastąpić przez złożenie pieniędzy do depozytu sądowego, a jedynie z ważnych powodów może nastąpić w inny sposób. W jaki? W taki, który da wierzycielowi pewność zaspokojenia lub postawi go w uprzywilejowanej sytuacji, gwarantującej zaspokojenie. Zabezpieczenie ma charakter bądź rzeczowy lub jemu podobny (hipoteka, zastaw, przewłaszczenie, przelew na zabezpieczenie), bądź obligacyjny. W praktyce oznacza wzmocnienie pozycji wierzyciela, także przez możliwość uzyskania przez niego zaspokojenia od osoby trzeciej, innej niż dłużnik (poręczenie cywilne, gwarancja bankowa). Istotą zabezpieczenia jest wytworzenie konkretnego stanu, w którym wierzyciel może szukać zaspokojenia przez np. sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką czy rzeczy obciążonej zastawem, przejęcie do dyspozycji przedmiotu przewłaszczenia na zabezpieczenie lub sięgnięcie do majątku osoby trzeciej.

• Czy żądania wierzyciela przestają być przeszkodą dla utworzenia jednego majątku obu spółek, gdy spółka - dłużnik ogłasza wolę stworzenia rezerwy na zaspokojenie jego roszczeń?

- Ustanowienie rezerwy na spłatę wierzytelności nie stwarza dla wierzyciela skutecznego zabezpieczenia, gdyż jest to operacja czysto księgowa. Taka czynność wpływa jedynie na ograniczenie zysku spółki tworzącej rezerwę, który podlega podziałowi między wspólników. Wierzycielowi nie przynosi natomiast konkretnego pożytku. Nie stawia go w uprzywilejowanej sytuacji, dającej lepszą możliwość zaspokojenia. Utworzenie rezerwy nie wprowadza żadnej różnicy w jego sytuacji finansowoprawnej i nie czyni zadość wymogom wynikającym z przepisów k.s.h.

Rozmawiał Krzysztof Polak

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...