Polskie firmy rzadko chronią wynalazki w Unii

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka
rozwiń więcej
Europejskie Biuro Patentowe przyznało w zeszłym roku prawie 63 tysiące patentów. Wśród nich zaledwie 17 dla polskich wnioskodawców.

 

Polska innowacyjność nadal bardzo blado wypada na tle przedsięwzięć innych krajów Europy i świata. Nie możemy się nawet pocieszać tym, że gdzie nam się porównywać do USA, Japonii czy Niemiec - wypadamy gorzej również w porównaniu z Węgrami i Czechami.

W 2006 roku Europejskie Biuro Patentowe (EPO), instytucja, która prowadzi procedury patentowe chroniące w prawie 40 europejskich krajach, przyznała niemal 63 tysiące patentów. To 9,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej. Pobity został rekord z 2003 roku, kiedy patenty EPO uzyskało 5,99 tys. chętnych.

Polska w tej zawrotnej liczbie nowych zastrzeżonych wynalazków ma bardzo skromny udział. Zbyt skromny - uważają nie tylko eksperci. W europejskiej procedurze patenty w 2006 roku uzyskało zaledwie 17 wnioskodawców. Nowe wnioski złożyło 122 wynalazców.

- W porównaniu z innymi krajami UE w Polsce skala rozwiązań innowacyjnych jest dużo mniejsza. To się przekłada na znacznie mniejszą liczbę wniosków patentowych - zarówno w kraju, jak i w europejskiej organizacji patentowej - uważa Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego.

Niekwestionowanymi przodownikami w Europie są Niemcy, którzy w ciągu roku wystąpili do EPO ponad 24 tysiące razy o ochronę patentową dla swoich pomysłów. W tym czasie przyznano im ponad 14 tys. patentów. Niemcy pobiły pod tym względem nawet Japonię. Częściej o ochronę wynalazków wnioskowali tylko Amerykanie z USA - prawie 35 tys. wniosków i 14,8 tys. przyznanych patentów w Europie. Eksperci z firm, które pośredniczą w staraniach o europejskie patenty wyjaśniają, że dla Polaków EPO to ciągle nowa możliwość. Inaczej niż dla Niemców, którzy od tak dawna funkcjonują w unijnej strukturze, że EPO jest traktowane jak system krajowy.

Polscy przedsiębiorcy na razie wybierają polskie patenty. W ubiegłym roku łączna liczba zgłoszeń wynalazków do Urzędu Patentowego RP wyniosła 2,8 tys., czyli o ponad 57 proc. mniej niż w 2005 roku.

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka

katarzyna.kozinska@infor.pl

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...