Nowe obowiązki dla firm inwestycyjnych

Piotr Trocha
rozwiń więcej
Doradcy inwestycyjni, którzy rekomendują kupno produktu finansowego, będą musieli przekształcić działalność w dom maklerski. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych straci monopol na rozliczanie transakcji.

ZMIANA PRAWA 

Do pierwszego czytania w Sejmie trafi dziś rządowy projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który dostosowuje jej przepisy do wymagań dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID). Dyrektywa ma zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Uściśla, że jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw, będą mogły działać w każdym innym. Nakłada też na firmy wyraźny wymóg nadzorowania działalności ich agentów. Za działalność maklerską uznaje każde doradztwo inwestycyjne.

Zezwolenie na działalność

- Dla doradców finansowych, przygotowujących rekomendację kupna produktów finansowych, oznacza to obowiązek złożenia wniosku o zezwolenie na działalność maklerską - podkreśla Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Projekt umożliwia też stronom transakcji - za zgodą KNF - wybór innego niż Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) podmiotu, który dokona rozrachunku i rozliczania transakcji. Obecnie KDPW ma na to monopol.

Więcej informacji...

Projekt nakłada na domy maklerskie obowiązek dostosowania się do nowych wymagań adekwatności kapitałowej, zwłaszcza dotyczących zarządzania ryzykiem. Wprowadza wymóg upowszechniania przez firmy inwestycyjne w sposób ciągły cen kupna i sprzedaży, po jakich transakcje mogą być zawierane wraz ze wskazaniem wielkości zleceń. Biura maklerskie będą mieć także obowiązek badania wiedzy klienta, co ma zapobiec sytuacji, w której początkujący inwestor będzie lekkomyślnie korzystał z zaawansowanych instrumentów finansowych. Wymaga więcej informacji na linii biuro maklerskie-klient.

- To jednak powinno doprowadzić do eliminowania nieporozumień i konfliktów między klientami a firmami inwestycyjnymi. Jeśli chodzi o obowiązki sprawozdawcze biur maklerskich, to dyrektywa je ogranicza - mówi mecenas Zbigniew Mrowiec z kancelarii Dewey&LeBoeuf.

W zakresie modyfikacji tzw. jednolitego paszportu projekt uchyla uprawnienie ministra finansów do określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską oraz zagranicznych firm inwestycyjnych.

...więcej praw dla rynku

Projekt umożliwia rynkom regulowanym podejmowanie decyzji o zawieszeniu bądź wykluczeniu instrumentów finansowych z obrotu. Z drugiej strony - gwarantuje możliwość powierzenia dokonania rozrachunku i rozliczania transakcji podmiotowi innemu niż KDPW. Projekt usprawnia także funkcjonowanie instytucji tzw. krótkiej sprzedaży, gdzie inwestor zarabia na sprzedaży papierów przy wysokim kursie i ich odkupieniu po niższej cenie.

- Krótka sprzedaż bez pożyczek nie jest w praktyce możliwa. Obecne zasady pożyczania papierów są nieżyciowe i w praktyce sparaliżowały rozwój tego mechanizmu - przedstawia wagę projektu Adam Maciejewski, wiceprezes GPW.

Projekt stawia nacisk także na prawidłowe funkcjonowanie systemu rekompensat. W szczególności wydłuża terminy, w ciągu których KDPW, syndyk lub zarządca obowiązani są przeprowadzić działania w celu ustalenia inwestorów uprawnionych do otrzymania rekompensat. Podkreśla, że każdy dom maklerski lub bank powierniczy będzie do takiego systemu należał. Przewiduje, że proces wypłaty rekompensat nie zostanie zaniechany w związku z umorzeniem postępowania upadłościowego.

Obrót instrumentami finansowymi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 183, poz. 1538).

• Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/39/WE z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...