Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

Ralph Atkins
rozwiń więcej
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 roku Chiny wyparły Wielką Brytanię z pozycji największego źródła importu do strefy euro.

Według unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, od stycznia do września tego roku import z Chin wyniósł 123,7 mld euro i był o 20 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2006 r. Import z Wielkiej Brytanii spadł o 2 procent, do 122,3 mld euro.

Ogłoszone dane mogą spotęgować zaniepokojenie polityków Eurolandu gwałtownym wzrostem deficytu w handlu z Chinami i zagrożeniami wynikającymi z silnego euro. W zeszłym miesiącu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczy spotkaniom ministrów finansów krajów strefy euro, ostrzegł podczas wizyty w Pekinie, że jeśli Chiny nie dopuszczą do wzrostu wartości swojej waluty wobec euro, w Europie może dojść do nasilenia protekcjonizmu.

Najnowsze statystyki świadczą o rosnącym znaczeniu strefy euro jako rynku zbytu dla chińskich producentów. Wraz ze spowolnieniem gospodarki USA ta tendencja może się nasilić.

- Jeżeli w USA dojdzie do znacznego spowolnienia wzrostu wewnętrznego popytu, dynamicznie rosnąca produkcja Chin skieruje się w większym stopniu na rynki europejskie - mówi Julian Callow, ekonomista w Barclays Capital specjalizujący się w problematyce europejskiej.

Zwraca on uwagę, że chińscy producenci podbijają zarówno rynek dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, jak i towarów konsumpcyjnych.

Najnowsze statystyki świadczą także o ciągłym dynamicznym wzroście eksportu Eurolandu do Chin, który od stycznia do września zwiększył się o 13 proc. wobec tego samego okresu 2006 roku.

W październiku nastąpił nieoczekiwany, silny wzrost łącznego eksportu - o 2,3 proc. miesięcznie w stosunku do września - mimo rekordowo wysokiego umocnienia euro wobec dolara i wobec średniej ważonej obrotami handlowymi. Nadwyżka handlowa Eurolandu wyniosła w październiku 6,1 mld euro; we wrześniu było to 3,7 mld euro.

Analitycy uważają jednak, że coraz więcej dowodów świadczy o spowalnianiu wzrostowego trendu eksportu. Szczególnie wymowny jest spadek sprzedaży ze strefy euro do USA, o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Wolniej wzrastał eksport do Wielkiej Brytanii i innych regionów.

Te zmiany utwierdzają analityków w przekonaniu, że 2008 rok przyniesie stopniowy spadek dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro - pod wpływem skutków światowego kryzysu kredytowego i silniejszej euro - ale bez dramatycznych zmian.

RALPH ATKINS z Frankfurtu

Tłum. E.G.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...