Firmy muszą wdrażać w życie swoje wynalazki

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Jeśli nie stać nas na opracowanie wynalazków, to musimy skoncentrować się na ich jak najlepszym zastosowaniu - mówił Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku.

Niestety, w skali Europy dostrzega się zaledwie dwóch polskich innowatorów. Polska i polskie firmy są daleko w rankingach innowacyjności. Średni unijny poziom nakładów na badania i rozwój w PKB wynosi 1,85 proc., a w Polsce to zaledwie 0,57 proc. Z badania Komisji Europejskiej wynika, że tylko dwie polskie firmy przekroczyły próg wejścia do listy największych inwestorów w UE (wynosi on 3,5 mln euro).

- Według naszych badań mamy około 20 takich firm - mówił w czasie gali prof. Tadeusz Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, koordynator badań innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Przypomniał też, że Komisja Europejska opracowała zintegrowany wskaźnik innowacyjności. Pierwsze wyniki nie były dla nas pocieszające, bo analitycy obliczyli, że dojście do średniego poziomu europejskiego zajmie nam blisko 50 lat.

- W 2006 roku, w związku z rozszerzeniem badań o Rumunię i Bułgarię oraz zmianami metodologicznymi, Polska została już zaliczona do tzw. krajów nadążających - zaznacza prof. Tadeusz Baczko.

Dlaczego tak słabo wypadamy na tle innych?

- Rozmiary naszego kraju nie motywują do innowacji. Rynek wewnętrzny jest wystarczająco chłonny i nie trzeba wychodzić z produktami za granicę. Nieprzypadkowo najbardziej innowacyjne w Europie są firmy z małych krajów, np. Irlandia - twierdzi Tomasz Czechowicz, prezes funduszu venture capital MCI Management. Dodaje jednak, że największą innowacyjnością wykazują się małe firmy, które potrafią sobie znaleźć jakąś niszę i tam działać.

- Innowacyjność nie powinna się ograniczać do otwarcia centrum badawczo-rozwojowego. Trzeba nakłaniać szeregowych pracowników do innowacji na ich własnych stanowiskach pracy - uważa Mirosław Gryszka, prezes ABB, najbardziej innowacyjnej firmy w kategorii dużych przedsiębiorstw.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się w trakcie gali, podkreślali też, że wciąż trudno jest zdobyć pieniądze na opracowania innowacyjnych projektów i znaleźć odpowiedni do tego personel. Nieprzypadkowo niemal co drugi prezes firmy odbierający laury za innowacyjność podkreślał, że na podium powinni z nimi stać ich pracownicy. Z uzasadnień przyznania nagród wynika, że najbardziej liczy się dobry pomysł.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...