Firmy w sieci: chętnych dużo, ale projektów mało

Michał Fura
rozwiń więcej
Duzi branżowi gracze i fundusze inwestycyjne coraz intensywniej będą szukać okazji do przejęć na rynku internetowym. Łatwo nie będzie, bo choć nie brakuje pieniędzy, trudno o ciekawe projekty.

Inwestorzy branżowi i finansowi bardzo chcą konsolidować rynek internetowy i nie brakuje im na to pieniędzy. Pojawił się jednak problem, z którym do tej pory nie mieli do czynienia - trudno znaleźć na rynku dobre serwisy i projekty internetowe, warte wydania ich pieniędzy - wynika z analizy GP na podstawie rozmów z przedsiębiorcami internetowymi i zarządzającymi funduszami.

Każdy nowy projekt szybko przykuwa więc uwagę funduszy. Jak dowiedziała się GP, właściciele pierwszej polskiej linkowarki internetowej Elefanta.pl (gromadzi i rekomenduje użytkownikom ciekawe strony internetowe), uruchomionej z końcem października, zaledwie miesiąc po debiucie otrzymali propozycje odsprzedania udziałów funduszom. Z Elefanta.pl korzysta 30 tys. użytkowników.

- To prawda, otrzymaliśmy kilka wstępnych propozycji od inwestorów - potwierdza współtwórca serwisu Piotr Krawiec, wcześniej związany z Onetem i Money.pl.

Takich przypadków będzie więcej.

- Pieniędzy nam nie brakuje. Brakuje ciekawych okazji. Skończyło się inwestowanie w ciemno w pierwszy lepszy serwis. Dziś liczy się innowacyjność, ludzie z doświadczeniem, biznesplan i perspektywa zysków - mówi zarządzający jednego z funduszy venture capital.

- Pieniędzy na rynku jest bardzo dużo, ale podaż dobrych i obiecujących serwisów nie nadąża za popytem. Część funduszy nie chce angażować się koncepcyjnie, lecz jedynie finansowo. Szukają rozwiniętych i przemyślanych projektów - dodaje Grzegorz Błażewicz, prezes portalu Interia.pl.

Obserwatorzy rynku są zgodni, że w przyszłym roku nie należy już spodziewać się kolejnych transakcji tej skali, co ostatnie przejęcie Interii przez niemiecki koncern Bauer - za blisko 50 proc. głosów na walnym spółki wydawca m.in. Twojego Stylu i PC Formatu zapłacił Comarchowi około 200 mln zł.

- Nie ma już takich graczy tej skali, którzy byliby do przejęcia - mówi jeden z dyrektorów dużego portalu internetowego.

Można natomiast spodziewać się mniejszych transakcji, takich jak ostatni zakup przez właścicieli serwisu społecznościowego Fotka.pl i platformy aukcyjnej Świstak.pl, wortalu muzycznego eMuzyka.pl, który ma ponad 1,1 mln użytkowników i prawie 13 mln odsłon miesięcznie. Według informacji GP wartość transakcji jest bliska pół miliona złotych. Podobnej akwizycji dokonało wcześniej giełdowe Gadu-Gadu, kupując serwis Fora.pl.

Największym echem odbiło się z kolei przejęcie za 3 mln zł 20 proc. serwisu Nasza- -klasa.pl, w którym można odnaleźć znajomych z lat szkolnych. Pieniądze wyłożył niemiecki fundusz venture capital European Founders należący do słynnych na europejskim rynku internetowym braci Samwer. Zainwestowali już w przeszło 100 internetowych firm.

- Wejście w Naszą-klasę to dla nich pestka. Pokazuje jednak, że zagraniczni gracze dostrzegają potencjał polskiego rynku i pchają się tu drzwiami i oknami, żeby załapać się na niskie ceny, zanim serwisy nabiorą większej wartości - mówi przedsiębiorca z branży internetowej.

Uczestnicy rynku uważają, że taki popyt nie grozi kolejną bańką internetową.

- Inwestorzy nie wchodzą dziś już w inne projekty niż takie, które mają przemyślany biznesplan i rzeczywistą perspektywę zysków - mówi Piotr Krawiec z Elefanty.

SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

Microsoft zapłacił aż 240 mln dol. za zaledwie 1,6 proc. udziałów w jednym z najdynamiczniej rozwijających się dziś serwisów społecznościowych Facebook, założonym przez 23-letniego studenta Marka Zuckerberga. To najwyższa wycena serwisów internetowych Web 2.0. Część branży uznała, że za duża i może być zapowiedzią drugiej bańki internetowej. Brytyjski The Economist napisał, że gigant Microsoft tak bardzo chce zaistnieć w internecie, że jest w stanie wyłożyć każde pieniądze, aby tylko sprzed nosa nie sprzątnął mu niczego Google czy News Corp. To właśnie te dwie spółki dokonały wcześniejszych rekordowych przejęć w sieci. Najpierw blisko 600 mln dol. za serwis MySpace zapłacił News Corp. Ruperta Murdocha, potem za 1,6 mld dol. YouTube kupił Google.

Ostatnie przejęcia na Polskim rynku internetowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...