Firma zachowała status pracodawcy mimo wykreślenia z rejestru

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Niedopełnienie obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powoduje utraty statusu pracodawcy i uprawnień do korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Bernadeta R. (powódka) wystąpiła do pozwanego FGŚP o zapłatę wynagrodzenia za pracę za marzec, kwiecień i maj 2002 r. oraz odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Firma, w której pracowała powódka, była prowadzona w formie spółki cywilnej. W 2001 roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji spółki cywilnej. Ponieważ wspólnicy nie dopełnili formalności wynikających ze zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym - (Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.), wpis dotyczący działalności spółki został z urzędu wykreślony.

Po tej dacie wspólnicy, już jako osoby fizyczne, nadal prowadzili firmę. 31 maja 2002 r. firma stała się jednak niewypłacalna.

Pozwany Fundusz twierdził, że z dniem wykreślenia z KRS, spółka cywilna utraciła status podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a więc nie posiada zdolności upadłościowej.

Z tego powodu, nie miały do niej zastosowania obowiązujące wówczas przepisy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Sądy obu instancji zajęły odmienne stanowisko i zasądziły żądaną kwotę. Stwierdziły, że wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej spółki cywilnej nie pozbawiało jej wspólników (osób fizycznych) przymiotu pracodawcy, także w rozumieniu starej ustawy z 1993 roku.

Fundusz zaskarżył ten wyrok skargą kasacyjną. Argumentował, że wskutek wykreślenia z KRS, pracodawca nie spełniał wymogów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych, ponieważ od 1 stycznia 2001 r. nie był podmiotem gospodarczym. Brak zaś zdolności upadłościowej skutkował niemożliwością zaspokojenia roszczeń pracowników przez Fundusz.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu stwierdził, że przepisy ustawy gwarantującej wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (także obecnej) mają szerszy zakres niż ten, na który wskazuje Fundusz.

Szeroko rzecz ujmując, pracodawcą jest osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast celem ustawy jest gwarancja zastępczej wypłaty określonych świadczeń niewypłaconych przez różnych pracodawców.

Gdyby podzielić stanowisko pozwanego, to należałoby przyjąć, że z gwarantowanej ustawą ochrony w ogóle nie korzystają pracownicy zatrudnieni u pracodawców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej.

Jednocześnie sąd wskazał, że z ustaleń poczynionych w sprawie wyraźnie wynika, że pomimo niedopełnienia obowiązku rejestracji, firma nadal działała. To z kolei powodowało, że dawni wspólnicy posiadali zdolność upadłościową jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą (art. 1 prawa upadłościowego z 1934 roku; art. 5 prawa upadłościowego i naprawczego z 2003 roku).

Sygn. akt I PK 01/07

MARIA SANKOWSKA

gp@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...