Urząd musi wydać interpretację mimo późniejszego postępowania

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Wszczęcie postępowania kontrolnego wobec spółki po czterech miesiącach od złożenia przez nią wniosku o interpretację nie może być podstawą do odmowy wydania interpretacji.


Minister finansów nie ma prawa odmówić wydania interpretacji podatkowej w sprawie umowy o unikaniu podwójnego opodat- kowania, jeśli po kilku miesiącach od złożenia wniosku o interpretację wszczęto postępowanie kontrolne - to konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie mają tu zastosowania przepisy art. 14e ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu sprzed 1 lipca 2007 r.). Zgodnie bowiem z nimi minister finansów wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak stwierdził sąd, wszczęcie postępowania kontrolnego po tym, jak podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji, nie zwalnia organu od wydania tej interpretacji.


Sprawa dotyczyła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Singapurem. Skarżąca spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy w świetle tej umowy otrzymane jednorazowo obligacje podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dyrektor izby skarbowej poinformował następnie ministra o wszczęciu kontroli w spółce w zakresie rozliczeń z podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług. Spółka argumentowała jednak w skardze do WSA, że kontrola została wszczęta cztery miesiące po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji. Organ podatkowy uznał, że wszczęcie postępowania uniemożliwia wydanie interpretacji.


Spółka nie zgodziła się z decyzją ministra i złożyła skargę do WSA. Wyjaśniła, że istotny jest moment złożenia wniosku do organu. Artykuł 14e Ordynacji podatkowej dotyczy sytuacji, gdy u podatnika jest przeprowadzana kontrola. W takim przypadku nie może on złożyć wniosku o interpretację. Sytuacja ta nie dotyczy jednak spółki skarżącej. Spółka podniosła ponadto, że minister przekroczył sześciomiesięczny termin do wydania interpretacji, ponieważ decyzję doręczono pięć dni po ustawowym terminie. W związku z tym skarżąca domagała się uznania, że doszło do tzw. milczącej interpretacji prawa podatkowego.


WSA uchylił decyzję ministra finansów. Stwierdził, że minister dokonuje oceny wniosku o interpretację w fazie wstępnej postępowania. Ponieważ w dniu złożenia wniosku przez spółkę nie toczyło się wobec niej żadne postępowanie kontrolne, nie istniały przesłanki do odmowy wydania interpretacji.


Sygn. akt III SA/Wa 1147/07


6 miesięcy miał minister finansów na wydanie interpretacji podatkowej w zakresie umów międzynarodowych sprzed 1 lipca 2007 r. Teraz termin ten wynosi trzy miesiące


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...