Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.


Działalność gospodarcza prowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej związana jest m.in. ze zwolnieniami z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z działalności w strefie. Problem pojawia się, gdy przedsiębiorstwo, które posiada zezwolenie na działalność w strefie, wykonuje część usług poza terenem strefy. Z taką sytuację miała do czynienia spółka skarżąca, której sprawę rozpatrywał wojewódzki sąd administracyjny. Uzyskała ona w 2003 roku pozwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie produkcji oraz wykonywania usług obróbki metali. Na początku tego roku zwróciła się do ministra gospodarki z wnioskiem o zmianę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodziło o rozszerzenie tej działalności. Spółka wprowadziła do swojej oferty specjalną usługę regeneracji maszyn. Problem jednak w tym, że jedynie część tej usługi mogła być wykonywana na terenie SSE, a część u klienta, poza terenem strefy. Skarżąca podnosiła, że nie ma w takiej sytuacji możliwości rozdzielenia kosztów tej usługi na wykonywaną w strefie i poza nią. Uzyskała także opinię zarządzającego strefą, który uznał, że spółka nie musi dzielić kosztów i może traktować całą usługę jak wykonywaną na terenie SSE. W konsekwencji całość usługi korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym wynikającego z przepisów ustawy o SSE i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tej strefy.


Minister gospodarki odmówił jednak zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. Stwierdził, że jedynie dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwo na terenie strefy podlegają zwolnieniu w podatku. Jeśli dochody są uzyskiwane poza strefą, to nie ma możliwości uznania ich za zwolnione. Spółka odwołała się od tej decyzji, ale minister po ponownym rozpatrzeniu wniosku utrzymał ją w mocy. Argumentował, że przepisy nie pozwalają na zmianę zezwolenia na działalność w SSE.


W skardze do WSA spółka podniosła m.in., że art. 19 ust. 4 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych stanowi, że minister może, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić zezwolenie.


Sąd po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję organów, głównie z przyczyn proceduralnych. Wypowiedział się również co do meritum. Uznał bowiem, że co do zasady na mocy art. 19 ust. 4 ustawy o SSE minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy i po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić zezwolenie. Zgodnie z tym przepisem ustalenie dla przedsiębiorcy korzystniejszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej może nastąpić po spełnieniu określonych warunków. Podczas rozprawy spółka podkreślała jednak, że nie chodzi jej o warunki. Zaproponowaną zmianę zezwolenia była także gotowa zmodyfikować zgodnie z sugestiami ministra. Ponieważ jednak minister nie odniósł się do argumentów spółki, sąd uchylił jego decyzję. Organ będzie musiał zająć się tą kwestią ponownie.


Sygn. akt VI SA/Wa 1513/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...