Koniec złotej akcji

Małgorzata Kryszkiewicz
rozwiń więcej
Trybunał w Luksemburgu uznał, że przepisy zapewniające państwu uprzywilejowaną pozycję w spółkach są niezgodne z prawem europejskim. Prawnicy twierdzą, że wyrok to koniec polskiej złotej akcji.


Wczoraj Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za niezgodną z zasadą swobodnego przepływu kapitału uznał ustawę dotyczącą spółki Volkswagen. Zawiera ona bowiem przepisy dające uprzywilejowaną pozycję w spółce landowi Dolnej Saksonii, co ogranicza, zdaniem Trybunału, prawo głosu innych udziałowców. Wyrok ucieszył ekspertów, którzy uważają takie prawo za krzywdzące dla pozostałych akcjonariuszy.


Wczorajszy wyrok uwzględnił skargę Komisji Europejskiej zarzucającą niemieckiej ustawie w sprawie prywatyzacji udziałów w Volkswagenwerk GmbH naruszenie swobodnego przepływu kapitału. Trybunał przypomniał, że traktat Wspólnot Europejskich zakazuje wszelkich ograniczeń takiej swobody. Za takie ograniczenie sędziowie uznali przepis krajowy, który może zniechęcać do inwestycji bezpośrednich przez ograniczenie akcjonariuszom możliwości udziału w spółce. Sędziowie wskazali także, że swobodny przepływ kapitału może być ograniczony na mocy przepisów krajowych, jednak tylko wówczas, gdy służy to uzasadnionym interesom.


- Problem zaczyna się, kiedy państwo dla realizacji swoich celów zamiast posługiwać się przysługującymi mu instrumentami władztwa, sięga po instrumenty własnościowe, czyli wymyśla sobie jakąś złotą akcję czy złote weto - komentuje prof. Grzegorz Domański z Uniwersytetu Warszawskiego.


Komisja Europejska w czerwcu wystąpiła także do Polski o zmianę ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa, która zapewnia państwu specjalne prawa w spółkach o szczególnym znaczeniu.


- Tak zwana ustawa o złotej akcji, która została w Polsce wprowadzona w 2005 r., to czysty anachronizm - mówi prof. Domański.


- Dla mnie prawo złotej akcjach to pogwałcenie praw akcjonariuszy - dodaje.


Wyrok ETS nie odnosi się bezpośrednio do sytuacji polskich spółek, w których Skarbowi Państwa przysługują szczególne uprawnienia, to z pewnością umocni stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie żądania od Polski zmiany tzw. ustawy o złotej akcji - podkreślają eksperci.


MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Moja firma
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...