MFW ostrzega przed gwałtownym spadkiem kursu dolara

Eoin Callan
rozwiń więcej
Kurs dolara wobec euro spadł do rekordowo niskiego poziomu po wypowiedzi dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


Przedstawiciel MFW ostrzegł, że wartość amerykańskiej waluty może się drastycznie obniżyć, to zaś mogłoby spowodować osłabienie zaufania do amerykańskich aktywów.


Rodrigo de Rato - który właśnie odchodzi ze stanowiska szefa MFW - stwierdził, że dotychczas deprecjacja dolara przebiegała spokojnie, przestrzegł jednak przed ryzykiem jego masowej wyprzedaży, która spowodowałaby osłabienie tempa wzrostu głównych gospodarek świata.


Wydaje się, że niebezpieczeństwo niekontrolowanego spadku kursu amerykańskiej waluty wzrosło w ostatnich dniach, ponieważ MFW nie powiodło się uzgodnienie wewnętrznych reform, które miały umożliwić odgrywanie przez tę instytucję znaczniejszej roli w zajmowaniu się nierównowagą w skali globalnej.


- Dotychczas ruchy kursów walut następowały w sposób uporządkowany i zgodnie z ich fundamentalną wartością. Teraz istnieje jednak ryzyko niekontrolowanego spadku dolara, który może być wywołany przez utratę zaufania do aktywów w amerykańskiej walucie - albo sama obniżka notowań dolara doprowadzi do takiej utraty zaufania - mówił Rato.


Hank Paulson, amerykański sekretarz skarbu, uważa, że MFW powinien nadal starać się, żeby jego nadzór nad polityką kursową krajów członkowskich był bardziej skuteczny.


- Pracownicy MFW powinni zakasać rękawy, przeprowadzić dogłębne analizy i przedstawić wnioski. Bez skutecznego nadzoru nad polityką kursową reformy tej instytucji byłyby pustym dźwiękiem - mówił sekretarz skarbu USA.


Zarówno on, jak i inni ministrowie finansów krajów G7 domagali się podczas weekendowego spotkania, by Chiny zezwoliły na szybsze wzmocnienie swojej waluty - juana.


Niektórzy politycy wyrazili również zaniepokojenie faktem, iż koszty spadku wartości dolara w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyczą głównie euro i dolara kanadyjskiego, nie zaś waluty krajów azjatyckich, w tym właśnie juana.


Rodrigo de Rato ostrzegł, że utrzymanie się tej tendencji mogłoby osłabić wzrost gospodarczy w tych krajach i spowodować zwiększenie poparcia dla populistycznej polityki gospodarczej.


Zdaniem ustępującego szefa MFW istnieje ryzyko, że umocnienie walut krajów, których kurs kształtuje się swobodnie - w tym także euro - może osłabić ich perspektywy wzrostu gospodarczego, a wówczas mogą się tam nasilić dążenia protekcjonistyczne.


Wezwał on kraje członkowskie MFW do wprowadzenia działań, mających na celu zmniejszenie nierównowagi bilansów rozrachunków bieżących w skali globalnej, zastrzegając jednocześnie, że doprowadzenie do takiej korekty powinno być osiągnięte środkami innymi niż polityka kursowa.


MFW będzie jednak trudniej starać się o większe zrozumienie poszczególnych rządów dla skoordynowanej akcji w tej sprawie, gdyż członkom tej instytucji nie udało się porozumieć co do formuły, która dawałaby większe uprawnienia szybko rozwijającym się krajom „wschodzącym”.


Eoin Callan

Tłum. A.G.

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...