Będą dopłaty dla zakładających firmy

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych niepełnosprawnych, otrzymają zwrot kosztów wyposażenia ich stanowisk pracy oraz części wynagrodzenia i składek na ZUS.


nowe prawo

 


Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej, podpisała trzy rozporządzenia. Pierwsze, w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Drugie dotyczy refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu niepełnosprawnych, a trzecie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wejdą one w życie w 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

 


- To ważne formy wsparcia, dlatego resort pracy powien opracować jak najmniej skomplikowane procedury otrzymania takiej pomocy - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert KPP.


Zgodnie z nowymi przepisami starosta może przyznać pracodawcy, który zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, refundację 60 proc. jej wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ZUS. Zwrot będzie przysługiwał za okres roku od dnia jej zatrudnienia.

Pracodawca musi zobowiązać się do zatrudnienia takiej osoby przez co najmniej 12 miesięcy oraz złożyć wniosek o refundację do starosty. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, starosta wezwie pracodawcę do negocjacji umowy o refundację.


Pracodawcy będą mogli także liczyć na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, jeśli zobowiąże się do jej zatrudnienia przez okres co najmniej trzech lat. Refundacja obejmie m.in. udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego. Aby uzyskać zwrot wydanych na ten cel pieniędzy, pracodawcy będą musieli złożyć wniosek w tej sprawie do starosty, a następnie zawrzeć z nim umowę o refundację. Pracodawcy są zainteresowani tą formą pomocy.


- Chciałabym przyjąć do pracy niepełnosprawnego i znalazłam już odpowiedniego kandydata, ale wciąż czekamy na wejście w życie rozporządzeń ministra - mówi Urszula Michałowska z firmy Centrum Mody w Nadarzynie.


Dzięki nowym przepisom o pomoc publiczną będą mogli starać się także niepełnosprawni bezrobotni lub poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy. Będą oni mogli składać do starosty wnioski o jednorazowe dofinansowanie. Koszty refundacji i dofinansowania pokryje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...