Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Rząd przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji, który zakłada spełnienie kryteriów wymaganych dla przyjęcia euro już w tym roku. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej.


Aktualizacja jest skutkiem przyjętego projektu ustawy budżetowej na 2008 rok i strategii zarządzania długiem.


- W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok przyjmujemy, że w 2007 roku zostanie spełnione kryterium konwergencji, czyli deficyt zostanie obniżony do 3 proc. PKB, a w 2008 roku zostanie utrzymany na tym poziomie. W 2010 roku ma spaść do 2,5 proc. PKB - mówi GP Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.


W ten sposób Polska spełniłaby ostatnie kryterium ekonomiczne wymagane dla przyjęcia wspólnej waluty (deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB), choć wymagane byłyby jeszcze zmiany w prawie. Przed wejściem do strefy euro waluta musi też przynajmniej przez dwa lata podlegać ocenie stabilności (wahania maksymalnie o 15 proc. od wyznaczonego kursu).


Poprzednie zapisy z programu konwergencji przewidywały poziom 3,4 proc. w 2007 roku; 3,1 proc. w 2008 i 2,9 proc. w 2009 roku.


Tymczasem wicepremier Zyta Gilowska szacuje poziom w 2009 roku na 2,8 proc., o czym poinformowała wczoraj.


Ekonomiści podkreślają, że aktualizacja została oparta na założeniu utrzymania się wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Rząd zakłada, że w 2008 roku tempo wzrostu PKB zwolni do 5,5 proc. z 6,5 proc. w 2007 roku, a w latach 2009-2010 do 5,2 proc. i 5,0 proc.


- Tempo PKB może spaść do 4-4,2 proc. w 2010 roku i wtedy deficyt może być o 1,2-1,3 pkt proc. wyższy od zakładanego poziomu - podkreśla Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.


- Najgorsze jest to, że obniżka deficytu jest oparta wyłącznie na wysokim tempie wzrostu gospodarczego i na zakładanej bardzo wysokiej dynamice dochodów. Jeśli stanie się inaczej i będzie się chciało utrzymać w programie konwergencji to trzeba będzie zdjąć wydatki na poziomie ponad 1 pkt proc. z deficytu sektora finansów publicznych - dodaje.


Dziwić może też przyjęcie przez Ministerstwo Finansów tego samego poziomu deficytu w 2007 i 2008 roku.


- Oczywiście wynik w 2008 roku mógłby być lepszy, ale zaistniały znaczące zmiany strukturalne wpływające na ostateczny wynik. Do największych zaliczamy redukcję składki rentowej, co w krótkim okresie jest negatywne dla budżetu państwa, zwiększa dotację do FUS. Deficyt byłby też niższy w 2007 i 2008 roku o 0,2-0,3 pkt gdyby nie koszt inwestycji w polską armię - mówi wiceminister finansów.


- Spełnimy wezwanie Komisji Europejskiej do obniżenia deficytu do 3 proc. PKB w 2007 roku. W 2008 roku, gdy będzie znany już wynik 2007 roku, będziemy prosić KE o zdjęcie z nas procedury nadmiernego deficytu - dodaje Zajdel-Kurowska.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele KE zarzucali Polsce, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz obniżki deficytu.


- Obecny dobry wynik finansów publicznych to nie jest wynik reform, tylko dobrej sytuacji gospodarczej - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Bank Polska.


Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr. Ekonomiści wskazują, że Polska może najwcześniej przyjąć europejską walutę w 2013 roku, ale jako bardziej realny termin wskazują lata 2014-2015.


POLSKA SPEŁNIA JUŻ WSZYSTKIE KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO

Wystarczy polityczna decyzja, by Polska przyjęła wspólną walutę, bo wszelkie kryteria z traktatu z Maastricht nasza gospodarka już spełnia:

- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.

- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji

- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB

- stabilnego kursu walutowego

2013 rok
to data przyjęcia przez Polskę euro*

*średnia z prognoz ekonomistów ankietowanych przez GP


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...