Ministrowie finansów strefy euro szykują reformy

Ben Hall
rozwiń więcej
Tony Barber
rozwiń więcej
Ministrowie finansów strefy euro przygotowują reformy, które mają zwiększyć przejrzystość globalnego systemu finansowego i zapobiec wynikającym z trudności kredytowych zakłóceniom.


Oczekuje się, że ministrowie z 13 państw strefy euro zatwierdzą plany postępowania w razie pojawienia się takich kryzysów w przyszłości. Obejmują one pełniejsze podawanie do publicznej wiadomości informacji o działaniach banków, dotyczących stosowania przez nie specjalnych instrumentów inwestycyjnych.


Eksperci Unii twierdzą, że ostatnie zakłócenia na rynkach były po części związane z brakiem szybkiej i wiarygodnej informacji o tym, które instytucje są zagrożone wskutek stosowania złożonych instrumentów finansowych. W dokumencie, który eksperci przygotowali na to spotkanie (i do którego dotarł „FT”), stwierdza się: „Nieprzejrzystość tych instrumentów w połączeniu z rozproszeniem ryzyka kredytowego utrudnia identyfikację rozmiarów strat i ich umiejscowienia, co podważa zaufanie inwestorów do rynków finansowych w ogólniejszym wymiarze”.


Francuski rząd nakłania jednak europejskich partnerów, żeby pójść dalej niż tylko wymuszenie przejrzystości i wprowadzić ściślejsze regulacje rynków finansowych.


Christinie Lagarde, francuska minister finansów, w tekście opublikowanym w „FT” wzywa do pewnej standaryzacji transakcji sekurytyzacyjnych, co miałoby na celu zmniejszenie stopnia złożoności instrumentów finansowych. Domaga się także bardziej szczegółowych przepisów odnośnie do specjalnych, pozabilansowych instrumentów inwestycyjnych oraz stworzenia i rozpropagowania takiego modelu działalności kredytowej, w którym banki tworzą instrumenty opierające się na pożyczkach - i natychmiast je sprzedają.


Minister Lagarde nalega również, by UE zastanowiła się, czy agencje ratingowe nie powinny być - tak jak w USA - objęte kontrolą instytucji nadzorujących rynki finansowe.


Oczekiwano, że ministrowie finansów osiągną zgodę co do tego, że unijna dyrektywa o wymogach kapitałowych - która ma być w pełni wprowadzona w życie w styczniu przyszłego roku - doprowadzi do poprawy przejrzystości rynku finansowego większego zdyscyplinowania w przenoszeniu ryzyka. Mieli oni także wezwać do dokładnego zbadania roli agencji ratingowych, szczególnie jeśli idzie o strukturyzowane instrumenty finansowe, przypadki konfliktu interesów, przejrzystość metod sporządzania ratingów oraz opóźnień korekt ocen.


W dokumencie ekspertów stwierdza się, że w celu zwiększenia przejrzystości i praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem należy rozważyć liczne możliwości postępowania, uwzględniając także inicjatywy samoregulacji ze strony rynków finansowych. Pierwszych konkretnych wniosków oczekuje się na wiosnę przyszłego roku.


Do problemów wymagających rozważenia jest m.in. to, czy należy umocnić systemy gwarancji depozytów w UE, co częściowo mogłoby nastąpić przez lepszą komunikację między władzami finansowymi i deponentami. Ta sprawa nabrała znaczenia po runie na Northern Rock, brytyjską instytucję kredytów hipotecznych, w której wkłady nie były w pełni objęte gwarancjami.


Zakłócenia na rynku budzą obawy ministrów finansów, między innymi dlatego, że towarzyszy im umocnienie się euro wobec innych walut, w tym dolara, a to może spowodować osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie.


Prezydent Nicolas Sarkozy, a także rząd Francji, ustawicznie wzywają Europejski Bank Centralny do podjęcia działań zmierzających do obniżenia wartości euro i utrzymania tempa wzrostu gospodarczego poprzez obniżkę stóp procentowych. Prezes EBC, Jean-Claude Trichet, ciągle przpomina jednak francuskiemu prezydentowi o tym, że bank jest niezależny i że inne rządy strefy euro popierają tę niezależność.


TONY BARBER, BEN HALL

Tłum. A.G.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...