Politycy boją się o euro, ale firmy nie wpadają w panikę

autor zbiorowy
rozwiń więcej
Rekordowo wysoki kurs euro spędza sen z oczu politykom z Eurolandu, natomiast firmy w trzynastu krajach, choć zaniepokojone, bynajmniej nie wpadają w panikę - a nawet dostrzegają dobre strony takiej sytuacji.


Francuskie przedsiębiorstwa należą do tych, które najgłośniej domagają się działania. We Francji trwa regularny atak na Europejski Bank Centralny za brak działań powstrzymujących aprecjację euro.


- Francuskie firmy coraz bardziej cierpią z powodu kursu euro do dolara. Chodzi nie tyle o dyskurs z EBC, chociaż dokładniejsze komunikaty byłyby mile widziane, ale o to, czy głowy państw i szefowie rządów najmocniejszych gospodarek świata są w stanie ogarnąć problem - oświadczył Laurence Parisot, szef organizacji pracodawców Medef.


Koncern lotniczy Airbus ostrzega, że silniejsze euro może go zmusić do szukania dodatkowych oszczędności w planach restrukturyzacji.


Tymczasem w Irlandii Danny McCoy, dyrektor ds. polityki Irlandzkiej Konfederacji Firm i Pracodawców, powiedział, że aprecjacja euro wobec dolara, choć ważna, „nie jest jedynym godnym uwagi wydarzeniem”. Dla Irlandii - jednej z najbardziej otwartych i najbardziej dynamicznie rozwijających się europejskich gospodarek - amerykański rynek ma szczególne znaczenie - nie tylko ze względu na wysoki udział w eksporcie (18,5 proc., wyższy nawet niż w Wielkiej Brytanii), lecz i z historycznych względów.


Także i w Hiszpanii, gdzie wysokiej dynamice wzrostu towarzyszy lawinowy wzrost deficytu na rachunku bieżącym, przedsiębiorstwa nie boją się o eksport.


W Niemczech też nie słychać protestów. Co prawda Dieter Brucklacher, prezes zrzeszenia przemysłu maszynowego VDMA, ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że „z powodu silnego euro eksport idzie kursem pod wiatr”, ale VDMA skorygowała swą prognozę produkcji niemieckiego przemysłu maszynowego w 2007 roku, przewidując - po raz pierwszy od 1969 roku - dwucyfrową stopę wzrostu.


W Holandii Jan Klaver, ekonomista ze zrzeszenia przedsiębiorstw VNO-NCW, podkreślił, że „silne euro hamuje także nasz eksport do Francji, Niemiec i innych krajów UE, gdzie nasze firmy walczą z tańszą amerykańską konkurencją”. Ale zaznaczył, że pod pewnymi względami silne euro pomaga, na przykład niektórym firmom importującym amerykańskie produkty.


Włochy należą raczej do obozu Francji. Włoscy przemysłowcy protestują przeciwko supereuro i domagają się działania ze strony EBC, ale rozumieją, że ich kraj nie ma powrotu do czasów stale dewaluującego się lira. Ponieważ większość głównych handlowych partnerów Włoch to kraje eurostrefy, włoskiemu eksportowi grozi raczej to, że osłabienie wyników niemieckiej gospodarki uderzy w nie rykoszetem.


- Tak silne euro nie sprzyja ani europejskiej gospodarce, ani nieśmiałemu ożywieniu we Włoszech - powiedział Paulo Scaroni, szef energetycznego koncernu ENI.


Ale Fernando Napolitano, dyrektor naczelny Booz Allen Hamilton Italia, stwierdził:

- Ogólnie biorąc, zaniepokojenie jest ciągle jeszcze umiarkowane. Powinniśmy się wręcz cieszyć, bo kupujemy ropę naftową i gaz za dolary.

Guy Dinmore (Rzym),

Peggy Hollinger (Paryż),

John Murray Brown (Dublin),

Sarah Laitner (Amsterdam),

Leslie Crawford (Madryt),

Ralph Atkins (Frankfurt)


Tłum. E.G.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...