Będziemy eliminować zbędne obciążenia przedsiębiorców

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Wiele nakładanych przez administrację gospodarczą obowiązków można ograniczyć. Zamiast przesyłać informację do 17 urzędów, przedsiębiorca powinien wysłać ją do jednego, a administracja rozesłać ją w ramach własnego systemu i własnych obowiązków.


Komisja Europejska oszacowała, że wszystkie obowiązki informacyjne wymuszane przez naszą administrację kosztują przedsiębiorców miliardy dolarów rocznie. Dlaczego resort nie eliminuje zbędnego prawa powielaczowego?

 


- W pierwszej kolejności w ramach Programu Reformy Regulacji pod lupę wzięliśmy obowiązki informacyjne, bo są one najbardziej uciążliwe dla przedsiębiorców. Komisja Europejska oszacowała, że wypełnianie obowiązków informacyjnych kosztuje nas 10 mld dol. rocznie, co stanowi ponad 4 proc. PKB. Zakładamy, że dzięki ich redukcji będzie można zaoszczędzić te pieniądze. Z analiz wynika, że tylko w prawie ochrony środowiska jest aż 400 obowiązków informacyjnych, w obszarze zabezpieczenia społecznego zidentyfikowaliśmy ich 90, zaś w zagospodarowaniu przestrzennym 60. Łatwo to zauważyć w dokumentach wypełnianych przez przedsiębiorców, gdzie nawet w jednym formularzu kilka razy trzeba podać te same dane: imię, nazwisko, adres i NIP. Do tego formularze przesyła się w kilkanaście miejsc.


To wygodne dla urzędników...


- Tak, ale nie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych średnich i małych. Niemożliwe, aby aż 400 obowiązków informacyjnych było konieczne. Jestem przekonany, że wiele z nich nakłada się i można je ograniczyć. Przykładowo zamiast przesyłać informację w 17 miejsc, przedsiębiorca powinien wysłać je w jedno, a administracja rozesłać ją w ramach własnego systemu. Do tego potrzebne jest wprowadzenie informatycznego systemu przekazywania danych. Jednak najpierw wszystkie niepotrzebne obowiązki należy dokładnie zidentyfikować.


Na jaki poziom redukcji obowiązków informacyjnych mogą liczyć nasi przedsiębiorcy?


- Uważam, że 10-proc. redukcja jest absolutnie realna. Może się jednak okazać, że natrafimy na opór urzędników przyzwyczajonych do dotychczasowych praktyk. Najtrudniej jest, gdy te same informacje docierają do administracji centralnej i samorządowej. Dużym problemem jest przekonanie jednej z nich do rezygnacji z egzekwowania obowiązku informacyjnego na rzecz drugiej.


Co dalej będzie z ideą jednego okienka?


- Wiadomo, że do końca 2007 roku nie zdążymy. Ale nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musi zostać przyjęta choćby w takiej formie w jakiej jest, inaczej nie ruszymy z miejsca w ogóle. Jako resort jesteśmy do tego przygotowani, pieniędzy na system informatyczny też nie brakuje, ale potrzebny jest instrument prawny.


Redukcja obowiązków informacyjnych przedsiębiorców może być niekorzystna dla innych grup społecznych, np. pracowników lub konsumentów?


- Niekoniecznie, bo każdy przypadek zamierzamy oceniać indywidualnie. Chcemy przeanalizować skrupulatnie każdy formularz i wyeliminować tylko to, co jest niepotrzebne, np. zdublowane wymagania. Nie chcemy, aby redukcja odbywała się kosztem innych grup społecznych czy zawodowych.


Kolejnym etapem po dokonaniu pomiaru obciążeń biurokratycznych będzie dokonywanie zmian w przepisach?


- Tak, będziemy eliminować wszystkie zbędne obciążenia. Są dwie metody zmian. Można oddzielnie zmieniać każdy przepis albo przejść przez wszystkie przepisy z danej dziedziny i przedstawić kompleksowy pakiet zmian. Pierwsza metoda była już stosowana i raczej się nie powiodła. Z drugiej strony, pojedynczy przepis szybciej można zmienić. Ja jednak przychylam się do zmian całościowych.


Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA


PIOTR WOŹNIAK

z wykształcenia geolog, zajmował się doradztwem w zakresie energetyki i obrotu paliwami

 
 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...