Efekt zmiany przepisów o zatrudnieniu obcokrajowców

Justyna Wojteczek
rozwiń więcej
Ponad dwukrotnie wzrosła liczba cudzoziemców zza wschodniej granicy zainteresowanych legalną pracą w Polsce. To efekt wprowadzenia w lipcu ułatwień w ich zatrudnianiu.


Z najnowszych danych resortu pracy wynika, że w sierpniu tego roku polscy pracodawcy chcieli zatrudnić 3,8 tys. obcokrajowców z Ukrainy, Białorusi i Rosji. To ponad dwukrotnie więcej niż w lipcu, kiedy polskie firmy złożyły 1,5 tys. oświadczeń o woli zatrudnienia osób zza wschodniej granicy. Wyraźny wzrost zainteresowania pracą przez cudzoziemców to efekt wprowadzenia od 20 lipca tego roku nowelizacji rozporządzenia dotyczącego podejmowania pracy przez obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy.


Po zmianach mogą oni pracować we wszystkich branżach (do tamtej pory wyłącznie w rolnictwie) przez trzy miesiące dwa razy w roku bez pozwolenia na pracę. Warunkiem uzyskania wizy z prawem do pracy przez trzy miesiące jest złożenie w urzędzie pracy przez pracodawcę przyrzeczenia zatrudnienia danego cudzoziemca. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenie ma ograniczyć szarą strefę na rynku pracy cudzoziemców.


Najwięcej sąsiadów zza wschodniej granicy przyjeżdża lub przyjedzie w najbliższym czasie do pracy w budownictwie (prawie 1,7 tys.) i rolnictwie (prawie 1,5 tys.). Ponad 90 proc. tych pracowników to Ukraińcy, a najwięcej osób ma od 26 do 46 lat. Wśród nich przeważają mężczyźni.


- Wprowadzone przez resort pracy ułatwienie w zatrudnieniu cudzoziemców może być pewnym ratunkiem dla firm borykających się z brakami kadrowymi - ocenia Jan Zaleski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.


Zastrzega jednak, że umożliwienie zatrudniania cudzoziemców tylko na trzy miesiące to za mało ze względu m.in. na konieczność ich przeszkolenia. Dodaje, że obecnie w samej branży budowlanej brakuje około 200 tys. pracowników.

Budowlańcy oczekują więc przede wszystkim stworzenia możliwości prawnych współpracy z zagranicznymi firmami na zasadzie podwykonawstwa.


Wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski uważa jednak, że trzy miesiące pracodawca może potraktować jako okres próbny, a po tym okresie wystąpić o dłuższe zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Zapowiada też, że Polska będzie promować się na Ukrainie jako atrakcyjne miejsce pracy. Resort pracy prowadzi też rozmowy z Chinami, aby możliwe było łatwiejsze sprowadzanie pracowników z tego kraju.


- Chińczycy są tym zainteresowani, ale jest kilka poważnych problemów - mówi Kazimierz Kuberski.


Jednym z nich jest to, że Polska nie ma podpisanej z Chinami umowy o odsyłaniu nielegalnych emigrantów do kraju pochodzenia, a Chińczycy nie chcą jej negocjować oddzielnie z Polską, bo prowadzą w tej sprawie rozmowy z UE.


5,2 tys. osób zza wschodniej granicy chciały zatrudnić w okresie lipiec-sierpień polskie firmy


Justyna Wojteczek

justyna.wojteczek@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...