Unijni producenci stali przeciwko importowi z Chin

Peter Marsh
rozwiń więcej
Bounds Andrew
rozwiń więcej
Europejscy producenci stali zamierzają wezwać UE do wprowadzenie posunięć antydumpingowych wobec importu z Chin.


Branżowe zrzeszenie firm hutniczych zdecydowane jest złożyć skargę do Komisji Europejskiej, ponieważ uważa, że gwałtowny wzrost importu stali z Chin to wynik nieuczciwej konkurencji, czyli rządowych subsydiów dla producentów. To posunięcie doprowadzi pewnie do ostrego wzrostu temperatury toczących się na całym świecie sporów handlowych, które dotyczą właśnie szybko rozwijającego się chińskiego hutnictwa.


Philippe Varin, dyrektor naczelny angielsko-holenderskiej firmy hutniczej Corus, powiedział Financial Times, że prawdopodobnie ilość importowanej do Europy chińskiej stali będzie w tym roku dwa razy większa niż w 2006 roku. Według niego ten import zaczyna zagrażać kondycji europejskiego przemysłu stalowego.


Eurofer, mieszczące się w Brukseli branżowe zrzeszenie producentów, przygotowuje formalną skargę dotyczącą nieuczciwych cen stali wytwarzanej w Chinach. W dyrektoriacie handlu Komisji Europejskiej złoży ją prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech tygodni.


- Wzrostowi produkcji i eksportu stali w Chinach w dużym stopniu pomagają subsydia rządowe - mówi Philippe Varin. Eurofer spodziewa się udowodnić, że chińskie huty są w stanie eksportować na cały świat stal po cenach, które nie odzwierciedlają kosztów produkcji.


Unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson kilka razy ostrzegał Chiny, że gwałtowny wzrost eksportu stali jest nie do przyjęcia na dłuższą metę. Podejmowane przez tamtejsze władze próby ograniczenia produkcji za pomocą eliminacji niektórych subsydiów przyniosły jak dotąd nikłe efekty.


Funkcjonariusze Unii Europejskiej są przekonani, że skarga producentów przemysłu stalowego nie musi spowodować wprowadzenia restrykcji handlowych.


Za importem z Chin opowiedzą się zapewne firmy z licznych branż, używających wyrobów stalowych, jak przemysł maszynowy czy budownictwo, im bowiem te dostawy stwarzają możliwość utrzymania niższych cen.


Według szacunków zrzeszenia Eurofer, import chińskiej stali sięgnie w tym roku 10 mln ton. W zeszłym roku wyniósł 5 mln ton, a w 2005 roku - tylko 1 mln ton.


Amerykański przemysł stalowy w raporcie opublikowanym dwa miesiące temu podał, że chińskie firmy hutnicze otrzymały w ostatnich latach subsydia rządowe o równowartości 52 mld dol.


W tym ostro sformułowanym raporcie napisano, że pomoc państwa ma przemożny wpływ na chiński przemysł stalowy, ponieważ właśnie ona umożliwia tej branży tak szybki wzrost wytwórczości. Europejscy producenci nie zajmowali jednak dotychczas tak zdecydowanego stanowiska, w efekcie nie ma więc żadnych ograniczeń importu chińskich wyrobów stalowych na nasz kontynent.


PETER MARSH

ANDREW BOUNDS

Tłum. A.G.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...