Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Tomasz Augustyniak
rozwiń więcej
Do końca października przedsiębiorcy mogą występować o refundację urzędowych kosztów związanych ze zgłaszaniem wynalazków.


W ramach pilotażowego programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wsparcie na ochronę własności przemysłowej można już otrzymać zwrot opłat związanych ze zgłoszeniem wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych lub znaków towarowych. Budżet programu to 500 tys. zł. Wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu. Wraz z dokumentami należy przedstawić faktury za poniesione nakłady w ciągu ostatniego półrocza. Dostać można co najmniej 4 tys. zł.


Polscy przedsiębiorcy w 2005 roku zgłosili do Urzędu Patentowego 2227 wynalazków. Rok później było ich już 2369.


- W tym roku liczba patentów będzie jeszcze większa - twierdzi minister gospodarki Piotr Woźniak.


Jednak wśród wniosków składanych do Europejskiego Urzędu Patentowego trudno natknąć się na pochodzące z Polski. W 2006 roku nasi przedsiębiorcy zgłosili ich niewiele ponad 100.


- Przeszkodą są koszty dokonywania zgłoszeń europejskich. To bariera szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw - uważa Andrzej Kacperski, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.


- Nie najlepsza jest też świadomość przedsiębiorców w zakresie ochrony własności przemysłowej - dodaje.


- Urząd Patentowy RP dokłada starań, aby uprościć procedury uzyskiwania praw wyłącznych oraz przyspieszyć czas rozpatrywania zgłoszeń. Okres oczekiwania na uzyskanie patentu będzie jeszcze krótszy, gdy uda nam się pozyskać większą liczbę ekspertów - mówi Alicja Adamczak, prezes polskiego Urzędu Patentowego.


Wzrost to według niej dobry zwiastun.


Specjaliści z Urzędu Patentowego prognozują, że taki trend będzie się utrzymywał.


- Tempo wzrostu liczby zgłoszeń wynalazków i udzielanych patentów będzie jeszcze wzrastać, ale potrzeba na to czasu. Niezbędny jest dalszy wzrost nakładów na naukę i badania oraz systemowe działania na rzecz wzrostu świadomości społecznej o korzyściach wynikających z patentowania wynalazków - podkreśla Alicja Adamczak.


Zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych świadczą o postępie technicznym. Dlatego należy efektywnie wykorzystywać wyniki prac naukowo-badawczych.


- System wspierania innowacyjności, dzięki funduszom unijnym, zdecydowanie się poprawił - mówi Andrzej Kacperski.


W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 190 mln euro na rozwój innowacyjności w latach 2007-2013. Rząd opowiedział się za rozszerzeniem liczby podmiotów mogących otrzymać wsparcie finansowe z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli nowelizacja ustawy o PARP wejdzie w życie, pieniądze będą mogli dostać przedsiębiorcy i osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą, jednostki naukowe, partnerzy społeczni organizacji pracodawców i organizacji związkowych oraz jednostki samorządu terytorialnego.


ZGŁOSZENIA DO URZĘDU PATENTOWEGO

- 19 574 zgłoszenia w 2005 roku

- 2227 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2005 roku

- 20 131 zgłoszeń w 2006 roku

- 2369 zgłoszeń wynalazków w trybie krajowym w 2006 roku


Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...