Solidarność: ograniczyć umowy na czas określony

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Co trzeci Polak jest zatrudniony na czas określony. To nieuczciwa konkurencja na rynku pracy - alarmują związkowcy i zapowiadają, że będą starać się o zaostrzenie przepisów dotyczących takich umów o pracę.


W II kwartale 2007 r. pracowało w Polsce na czas określony 3,25 mln osób, czyli o 287 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wśród państw OECD tylko Hiszpania ma wyższy wskaźnik tego typu umów. Pracownicy zatrudnieni na czas określony stanowią już 28 proc. wszystkich zatrudnionych Polaków.


- To ogromne zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Masowe zatrudnianie na czas określony czy na podstawie umów cywilno-prawnych sprzyja emigracji, osłabia system ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych oraz stwarza nieuczciwą konkurencję na rynku pracy - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność.


Jego zdaniem osoba, która zarabia dwukrotność średniej krajowej (około 5,2 tys. zł) i jest zatrudniona na innej podstawie niż umowa o pracę, płaci trzykrotnie mniej np. na ubezpieczenie zdrowotne. Powszechne zawieranie umów na czas określony powoduje dodatkowo znaczne zróżnicowanie zarobków, podwyższenie kosztów szkoleń dla pracowników, spadek wydajności pracy i zwiększenie liczby wypadków przy pracy.


Wszystkie te negatywne skutki wystąpiły w Hiszpanii, w której w 1987 roku, chcąc zwiększyć liczbę miejsc pracy, uelastyczniono przepisy dotyczące zawierania umów o pracę. W ubiegłym roku hiszpański rząd oraz przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców zawarli Umowę na Rzecz Promowania Wzrostu i Zatrudnienia. Jednym z jej głównych założeń jest możliwość automatycznego przekształcania umowy na czas nieokreślony po 24 miesiącach pracy na czas określony.


- Postulujemy zaostrzenie przepisów dotyczących tzw. elastycznych form zatrudnienia, choć szybką realizację naszych żądań na pewno utrudni obecna sytuacja polityczna - zapowiada Janusz Śniadek. Jego zdaniem obecne rozwiązania dotyczące innego zatrudnienia niż na podstawie umowy o pracę, są traktowane przez pracodawców jak sposób na swobodne zwalnianie podwładnych.


Zmiana przepisów była już przedmiotem rozmów w Komisji Trójstronnej. NSZZ Solidarność rozpoczął także kampanię informacyjną: Polska Przyjazna Pracownikom, która ma promować stałe zatrudnienie i przestrzeganie przepisów prawa pracy. Jednak, czy tak jak w przypadku Hiszpanii z koniecznością zmian w tym zakresie zgadzają się także pracodawcy?


- W Polsce wzrasta obecnie także liczba umów na czas nieokreślony, bo lepsze warunki o pracę stają się atutem w rywalizacji o specjalistów. Nasz rynek pracy wciąż się zmienia i sądzę, że tendencja zatrudniania na czas określony teraz się odwróci właśnie na korzyść stałego zatrudnienia - mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Pracodawcy podkreślają, że zaostrzenie przepisów dotyczących pracy na czas określony byłoby obecnie niekorzystne i może spowodować np. wzrost liczby pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.


- Wzrosnąć może także liczba pracujących w szarej strefie - dodaje Mateusz Zakolski, ekspert PKPP Lewiatan.


Jeśli bowiem skrócone zostaną okresy, na jaki zawrzeć można umowę na czas określony (np. do jednego roku), to pracodawcom trudno będzie zatrudnić osobę do wykonania jednorazowego kontraktu lub projektu (który trwa np. półtora roku).


28 proc. Polaków pracuje na czas określony


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...