Procesy sądowe usprawiedliwiają nieużywanie znaku

Hanna Fedorowicz
rozwiń więcej
Firma Astra z Poznania postąpiła rozsądnie i zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, wstrzymując się z wejściem na rynek z marką Caffe Pele, gdy trwał spór o ten znak - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.


Poznańska Palarnia Kawy Astra wstrzymała się z wprowadzeniem na rynek znaku Caffe Pele dla koncentratu śmietanki oraz kawy. Zrobiła tak z powodu spraw sądowych, jakie wszczęła przeciwko niej Brazylijska Companhia Cacique de Cafe Soulvel. Astra nie chciała ryzykować i ponosić nakładów na ten znak, nie znając finału procesów. Firma z Brazylii żądała zakazania spółce Astra posługiwania się tą marką (proces przegrała, gdyż Astra de facto nie używała znaku).


Nie z winy Astry


Pełnomocnik Astry powołał się na art. 169 ust. 1 pkt 1 prawa własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117). Mówi on, że nie można domagać się wygaszenia cudzego znaku z powodu nie używania go na rynku, jeśli właściciel znaku miał usprawiedliwiony powód, aby z tym się wstrzymać. Pełnomocnik Astry wyjaśnił, że po ostrzeżeniu brazylijskiej firmy poznańska spółka wstrzymała przygotowania do wprowadzenia kawy pod tą marką na rynek do czasu do wyjaśnienia zarzutów stawianych jej w procesie.


Kolegium Urzędu Patentowego (sygn. sp. 98/05) oddaliło wniosek Companii o wygaszenie znaku Caffe Pele. Kolegium zgodziło się, że toczące się postępowanie sądowe między konkurentami należy potraktować jako powód usprawiedliwiający nieużywanie znaku przez Astrę.


Pełnomocnik brazylijskiej firmy twierdził, że Astra sama przyczyniła się do wszczęcia spraw sądowych. Zaznaczył, że firma z Brazylii używała tego znaku w Polsce w latach 70.-90. Ponadto Astra nie może zawłaszczać znaku, w którym jednym z elementów jest pseudonim znanego brazylijskiego byłego piłkarza, czym narusza jego prawa osobiste (jednak argument ten może mieć znaczenie w postępowaniu o unieważnienie, a nie o wygaszenie znaku).


Rozsądne działanie


Według pełnomocnika spółki wstrzymanie się z używaniem znaku było rozsądnym działaniem Astry.


WSA oddalił skargę brazylijskiej firmy. Według sądu UP prawidłowo ocenił sytuację.


- Firma z Brazylii najpierw skierowała pozew do sądu, następnie wystąpiła do UP o wygaszenie znaku Caffe Pele firmy Astra, a także o jego unieważnienie (ta ostania sprawa jest w toku).


- W doktrynie nie przywołuje się zbyt wielu przykładów dotyczących ważnych (usprawiedliwionych) powodów nieużywania znaku. W orzecznictwie unijnym przyjmuje się liberalne stanowisko, że wszelkie działania wiążące się z ryzykiem wprowadzenia znaku na rynek uchylają zarzut jego nieużywania - zaznaczyła sędzia. Zdaniem WSA spółka Astra zachowała się rozsądnie, podjęła obronę swoich praw przed sądem oraz wstrzymała się z używaniem znaku. W ocenie sądu działanie spółki Astra nie było zawinione, spółka podjęła słuszną decyzję. Nie znając wyniku procesu, nie chciała ponosić ryzyka kosztów wprowadzenia tej marki na rynek (sygn. VI SA/Wa 1571/06).


Uczciwe zachowanie kupieckie


NSA w pełni zgodził się z wyrokiem WSA i tym samym z decyzją UP.


- Astra postąpiła nie tylko rozsądnie, ale także zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, a nawet z elegancją kupiecką. Miała prawo podjąć obronę swojego ważnego znaku w wytoczonym przeciwko niej procesie, który nie był przez nią zawiniony. Dopóki trwa spór o znak Caffe Pele, dopóty firma Astra ma usprawiedliwione podwody nie wprowadzać tej marki na rynek. Zatem firma brazylijska nie może skutecznie domagać się wygaszenia tego znaku z powodu jego nieużywania - stwierdził sędzia.

Wyrok NSA jest ostateczny (sygn. II GSK 127/07).


HANNA FEDOROWICZ

gp@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...