Inwestorzy czekają na nowe przepisy regulujące zasady krótkiej sprzedaży

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Aktywni inwestorzy stosujący strategię krótkiej sprzedaży mogliby kilkanaście procent zwiększyć płynność na giełdzie. Na przeszkodzie stoi brak nowej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, której projekt utknął w Sejmie.


Nasi członkowie pytają o możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży, nie ma jednak takich możliwości, czekamy na oferty biur maklerskich - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.


Warszawska giełda liczy natomiast, że wzrost popularności krótkiej sprzedaży, która najchętniej stosowana jest w czasie bessy, będzie miał znaczny wpływ na płynność rynku. Na warszawskim parkiecie na przeszkodzie w jej rozwoju stoi między innymi problem pożyczek papierów wartościowych, a właśnie na operowaniu pożyczonymi akcjami opiera się ta strategia.


- Moim zdaniem największym problemem jest brak płynności, czyli papierów do pożyczenia, a drugim zabezpieczenie transakcji, które wynosi minimalnie 130 proc. wartości pożyczki - mówi Paweł Florczak z DI BRE, gdzie klient wnosi zabezpieczenie w wysokości 50 proc. wartości pożyczanych papierów (może być wniesione w gotówce lub odpowiednio ważonych papierach, dodatkowo blokowane są wszystkie należności wpływające z tej sprzedaży). W chwili zawarcia transakcji krótkiej sprzedaży zabezpieczenie wynosi 150 proc. wartości.


CO TO JEST KRÓTKA SPRZEDAŻ

Istotą krótkiej sprzedaży jest zarabianie na sprzedaży akcji przy wysokim kursie z oczekiwaniem na spadek notowań, a następnie odkupywanie papierów wartościowych po niższej cenie. Jest to jednak strategia, w której dokonujemy transakcji pożyczonymi akcjami.


Pożyczający akcje to zwykle instytucje finansowe, które dysponują dużymi pakietami akcji, m.in. OFE oraz fundusze inwestycyjne.


- Bez krótkiej sprzedaży i sprawnego rynku pożyczek nie jest też możliwa realizacja celu, jakim jest uczynienie z Warszawy centrum kapitałowego tej części Europy - mówi Adam Maciejewski, wiceprezes GPW.


- W przypadku OFE przeszkodą są przepisy, które w niewystarczający sposób regulują zasady pożyczania papierów. Jeżeli chodzi o TFI, nie widzą one takiej potrzeby, co ma związek m.in. z hossą na giełdzie. Problemem jest też wysokość zabezpieczeń, która przewyższa wartość pożyczanych papierów - mówi Tomasz Masiarz, prawnik z Kancelarii Vogel, Dubiński, Wspólnicy.


GPW liczy, że w rozwoju krótkiej sprzedaży pomoże zmiana ustawy o obrocie instrumentami finansowymi która ograniczy wymogi dotyczące blokady wykorzystywanych papierów na rachunku. Projekt nowelizacji został już złożony w Sejmie.


- Sytuacja polityczna skomplikowała nasze plany. Jestem przekonany, że ułatwienia spowodują wzrost płynności rynku o kilkanaście procent, choć w dużej mierze będzie to zależało również od chęci posiadaczy dużych pakietów akcji do udostępniania tych papierów inwestorom w ramach pożyczek - mówi Adam Maciejewski.


4 ZASADY KRÓTKIEJ SPRZEDAŻY

1 Przed sprzedażą papierów wartościowych pożyczamy je od domu maklerskiego lub za jego pośrednictwem od innego klienta, z przyrzeczeniem zwrotu w określonym terminie w przyszłości. Musimy też zagwarantować zwrot papierów przez złożenie depozytu zabezpieczającego.

2 Zabezpieczenie sprzedaży krótkiej po realizacji zlecenia sprzedaży nie może być mniejsze niż 130 proc. wartości rynkowej pożyczonych papierów.

3 Pożyczone papiery sprzedajemy następnie na giełdzie, a po ich odkupieniu oddajemy do domu maklerskiego. Wtedy zwracane jest też zabezpieczenie transakcji.

4 Na koszty przeprowadzenia transakcji składają się prowizje dla domu maklerskiego oraz koszty pożyczki papierów wartościowych.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...