6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Mimo że produkcja przemysłowa w sierpniu rosła wolniej niż prognozowali ekonomiści, liczą oni na utrzymanie się 6-proc. dynamiki PKB w III kwartale.


GUS ogłosił, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 9,0 proc. rok do roku, po wzroście o 10,4 proc. rok do roku w lipcu i wobec 11,2 proc. oczekiwanych przez ekonomistów w ankiecie GP. Produkcja wzrosła też o 1,1 proc. w porównaniu z lipcem 2007 r. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych dynamika produkcji w ujęciu rocznym wyniosła 9,4 proc., a miesięcznym 0,3 proc.


- To nie są dane, które oznaczałyby spowolnienie gospodarcze. Są zgodne ze średnią dynamiką z kilku ostatnich miesięcy - mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.


W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wzrost produkcji nastąpił w 21 z 29 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (42, 1 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (26,8 proc.), a największy spadek produkcji odnotowano w przypadku pozostałego sprzętu transportowego (32,3 proc.) i w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego (11,2 proc.).


Natomiast produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu o 14,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 8,7 proc. wyższa niż w lipcu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych było to odpowiednio 16,4 i 1,5 proc. GUS zaznaczył, że produkcja w firmach przygotowujących teren pod budowę wzrosła w ujęciu rocznym o 98,1 proc., w zajmujących się wznoszeniem budynków i budowli.


Według Piotra Bielskiego, we wrześniu dynamika będzie zbliżona do 6 proc. z uwagi na niższą liczbę dni roboczych, ale potem wróci do około 9 proc.


- Spodziewamy się, że w III kwartale dynamika PKB wyniesie 6,1 proc., po 6,4 proc. w drugim - podkreśla ekonomista BZ WBK.


Główny Urząd Statystyczny podał też, że ceny produkcji przemysłowej w sierpniu wzrosły o 1,7 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 1,4 proc. w lipcu i 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.


Wzrost produkcji w ujęciu rocznym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl


OPINIA

RYSZARD PETRU

główny ekonomista Banku BPH

Dane dotyczące produkcji wskazują na to, że znów (tym razem o prawie 4 proc. w ujęciu rocznym) wzrosły jednostkowe koszty pracy. Jednak znacznie niższa od oczekiwań sierpniowa inflacja, jak również niedawna podwyżka stóp w sierpniu dają Radzie Polityki Pieniężnej zapas czasu. Dlatego nie spodziewamy się zmian stóp w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. Podwyżka stóp w listopadzie stoi też pod dużym znakiem zapytania. Wczorajsze dane nie zmieniają naszej prognozy wzrostu produktu krajowego brutto w III kwartale i nadal spodziewamy się jego wzrostu na poziomie 6,0 proc.

 
 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...