Częściowe uchylenie uchwały jest nieważne

Łukasz Sobiech
rozwiń więcej
Nie jest dopuszczalne uchylenie jedynie części uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zaskarżonej na podstawie art. 249 kodeksu spółek handlowych.


Powód wniósł o uchylenie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników pozwanego przedsiębiorstwa spółki z o.o. Jego zdaniem dokonana uchwałą wspólników bez jego zgody zmiana umowy spółki rażąco uszczuplała jego prawa udziałowe, wobec czego uchwała jest sprzeczna z prawem. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa, zarzucając, że powód nie wykazał, że podjęta uchwała jest sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godzi w interes spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika w rozumieniu art. 249 kodeksu spółek handlowych.


Przejęcie udziałów


Sąd I instancji ustalił, że przed podjęciem spornej uchwały każdy udział w kapitale zakładowym pozwanej spółki dawał prawo do jednego głosu na zgromadzeniu z zastrzeżeniem, że wspólnikom założycielom dawał prawo do pięciu głosów. Zarząd pozwanej spółki powiadomił powoda o projektowanych zmianach w umowie spółki, a następnie zaproponował powodowi sprzedaż jego udziałów. Powód nie wyraził jednak zgody na zbycie udziałów i zakwestionował propozycje zmian w umowie spółki. W konsekwencji walne zgromadzenie wspólników pozwanej spółki podjęło uchwałę o zmianie umowy spółki. Pełnomocnik powoda, reprezentowany na zgromadzeniu wspólników, zgłosił sprzeciw do tej uchwały i oświadczył, że głosował przeciw jej podjęciu.


Naruszenie dobrych obyczajów


Sąd okręgowy uznał, że zaskarżona uchwała jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Ma również na celu pokrzywdzenie powoda jako wspólnika przez rozszerzenie uprzywilejowania wspólników założycieli przy podziale majątku w przypadku likwidacji spółki i uchylił uchwałę tylko w jej części. Od wyroku sądu okręgowego powód wniósł apelację. Czy możliwe jest uwzględnienie powództwa o uchylenie uchwały wspólników jedynie w części? Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zajął w tej sprawie stanowisko odmienne niż sąd I instancji i uznał, że w sporze na podstawie powołanego przepisu sąd może pozew w całości uwzględnić albo oddalić. Nie może natomiast uchylić tylko części uchwały. Zdaniem sądu apelacyjnego, skoro naruszenie dobrych obyczajów oraz interesu powoda w zakresie wynikającym z części spornej uchwały było oczywiste i nie zostało przez stronę pozwaną zakwestionowane, sąd powinien wydać wyrok uchylający zaskarżoną uchwałę w całości.


Sygn. akt I ACa 155/06


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...