Niższa inflacja może oddalić podwyżkę stóp

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Niższa od prognoz inflacja w sierpniu może oddalić podwyżkę stóp w Polsce, co zmniejsza ryzyko wzrostu kosztów kredytu. Wzrosła jednak cena pieniądza w Banku Szwajcarii.


Ekonomiści spodziewali się, że inflacja w ujęciu rocznym w sierpniu wyniesie 1,9 proc. Ale GUS podał, że inflacja w sierpniu w ujęciu rocznym spadła do poziomu 1,5 proc. z 2,3 proc. w lipcu. Licząc rok do roku, ceny były niższe o 0,4 proc. wobec oczekiwanego spadku o 0,1 proc.

 

- Jestem zaskoczona tak głębokim spadkiem inflacji w sierpniu. Nie chodzi nawet o ceny żywności, użytkowania mieszkań czy odzieży. Najbardziej zdziwiło mnie zachowanie cen łączności, rekreacji i kultury. To zdecydowało o spadku miesięcznego wskaźnika inflacji tak bardzo - mówi Agnieszka Decewicz, ekonomistka banku Pekao.

Według analityków, do takiego spadku wskaźnika inflacji przyczynił się spadek cen odzieży i obuwia (o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym), łączności (o 1,9 proc.) i rekreacji oraz kultury (2,1 proc.). Za spadek cen łączności odpowiada zniżka cen telewizorów, a za spadek cen w kategorii rekreacji i kultury spadek cen sprzętu audiowizualnego.

Ekonomiści spodziewają się, że obniżenie się inflacji do dolnej granicy dopuszczalnych przez RPP wahań inflacji może odsunąć nieco w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych w Polsce. W tym roku rada już trzykrotnie podwyższała stopy i obecnie główna stopa NBP wynosi 4,75 proc.

- Te najnowsze dane zmieniają perspektywę podwyżek stóp. Znacznie mniejsze wydaje się prawdopodobieństwo podwyżki w październiku. Podwyżka mogłaby nastąpić ewentualnie w listopadzie, ale to będzie zależeć od bieżącej inflacji - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Jego bank szacuje, że inflacja we wrześniu wzrośnie do 1,7 proc., a na koniec roku dojdzie do celu RPP, czyli 2,5 proc. Według Agnieszki Decewicz inflacja wrośnie, ale nie dojdzie do 3 proc.

- Z jednej strony negatywnie na ceny będą oddziaływały żywność i paliwa, a pozytywnie silny złoty, co ograniczny wzrost cen paliw - podkreśla ekonomistka.

Najnowsze prognozy resortu finansów wskazują, że inflacja pozostanie poniżej 2 proc., także we wrześniu i na koniec roku nie przekroczy 2,5 proc.

Niższa od prognoz inflacja nie zmieniła poglądów wśród członków RPP. Z jednej strony Mirosław Pietrewicz (uznawany za przeciwnika podwyżek stóp) ocenił w rozmowie z PAP, że sierpniowe dane dają RPP komfort dalszej obserwacji sytuacji gospodarczej i są dobrym znakiem na przyszłość przed podjęciem ewentualnych dalszych decyzji. Ale Marian Noga (popierał podwyżki) uznał, że mimo danych o niższej inflacji w sierpniu RPP powinna podwyższyć jeszcze raz stopy w tym roku i kolejne dwa w przyszłym. Jednak od razu dodał, że w II połowie 2008 r. może pojawić się szansa na obniżkę stóp.

- Rada patrzy teraz głównie na ryzyko presji inflacyjnej ze strony rynku pracy, a ona wręcz będzie narastała - podkreśla Agnieszka Decewicz.

WZROSŁY STOPY PROCENTOWE W SZWAJCARII

Szwajcarski bank centralny podwyższył w czwartek główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 2,75 proc. Analitycy mieli podzielone opinie co do tego, jak zachowa się bank centralny. Część z nich spodziewała się w czwartek podwyżki o 25 pkt bazowych, inni nie oczekiwali żadnych zmian na tym posiedzeniu.

To ważna informacja dla polskich kredytobiorców, ponieważ ponad połowa zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych to kredyty walutowe, z czego gros zostało udzielone w szwajcarskiej walucie. Rynkowe stopy, na których oparte jest oprocentowanie kredytów, zdyskontowały wzrost oficjalnych stóp. Od ostatniej - czerwcowej - decyzji banku centralnego trzymiesięczny LIBOR wzrósł z 2,49 do 2,90 proc. W efekcie rata przeciętnego kredytu hipotecznego w tej właśnie walucie wzrosła przez ostatnie trzy miesiące o 21,6 zł dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN (raty równe, spłacany kredyt 30-letni).

krześ

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...