Fundusze interesują się NewConnect

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Wojciech Iwaniuk
rozwiń więcej
W pierwszym tygodniu istnienia rynku NewConnect obroty przewyższyły oczekiwania. Nowym rynkiem GPW zaczynają się interesować niektóre fundusze inwestycyjne.


Najważniejsze jest, że nie widzieliśmy do tej pory sesji na NewConnect, na których nie byłoby obrotu - mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP. Pierwszego dnia notowań obroty przekroczyły 30 mln zł, później średnio wynosiły kilka milionów złotych.


Najwyższy zysk inwestorom dały akcje spółki Virtual Vision, których wartość zwiększyła się w stosunku do ceny emisyjnej o ponad 675 proc. Jednak była to jedyna spółka, której akcje nie były płynne, a jej kurs zmieniał się pod wpływem pojedynczych zleceń. Pierwsze notowania pokazały, że inwestorzy najbardziej interesują się akcjami Wrocławskiego Domu Maklerskiego.


- Tak duże zainteresowanie inwestorów tą spółką może wynikać z dużej aktywności WDM, który zapowiada wprowadzenie kolejnych spółek na NewConnect i główny rynek - mówi Sójka.


Tylko we wrześniu WDM chce wprowadzić na nowy rynek akcję trzech spółek. Pierwszą z nich jest producent schodów drewnianych Mera Schody, której oferta zamknięta została już zakończona. Dwie pozostałe MW Trade, działający na rynku usług finansowych na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz firma deweloperska Stark Development przeprowadzą swoją ofertą we wrześniu.


Debiut pozytywnie oceniają nawet przedstawiciele firmy, której akcje są na niższym poziomie niż podczas debiutu.


- Jesteśmy zadowoleni z wejścia na NewConnect, udało nam się pozyskać kapitał. Natomiast obecny kurs naszej spółki jest zbyt niski, mamy fundamentalne podstawy do wyższej wyceny - uważa Andrzej Jasienicki, prezes Digital Avenue.


Jak podkreślają analitycy, najbliższe notowania mogą być spokojne, a ożywienie powinno nastąpić dopiero, gdy pojawią się na rynku kolejne firmy.


- Wówczas większe zainteresowanie firmami z New Connect mogą wykazać fundusze zamknięte lub specjalistyczne otwarte o bardzo małych aktywach, natomiast dla funduszy masowych NewConnect może znajdować w zbyt wczesnej fazie rozwoju - mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.


Oczekiwane debiuty na NewConnect do końca 2007 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl


OPINIA

LUDWIK SOBOLEWSKI

prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Start był dobry pod względem ilościowym. Pięć spółek to dobry rezultat. Jest dalsze zainteresowanie firm. Wyznaczyliśmy sobie taki benchmark, że ma być na 31 sierpnia 2008 r. 100 firm notowanych na NewConnect. Ale najważniejsze, jaki jest charakter rynku.

Minęło zaledwie kilka dni, ale widzimy, że rynek jest dużo spokojniejszy niż się obawiałem. Nie ma aż tak wysokiej zmienności niż wcześniej przypuszczałem. Kursy wyskoczyły jedynie mocno na początku. Z sygnałów, które otrzymujemy od brokerów, wynika, że rynkiem interesują się inwestorzy instytucjonalni, a nawet zaczyna się pytać zagranica.

 
 
 
 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...