Największymi optymistami są szefowie największych firm

Krzysztof Bień
rozwiń więcej
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło całkiem nowe szanse przed polskimi przedsiębiorstwami i gospodarką.


Najbardziej ceniona jest liberalizacja przepływu kapitału i inwestycji, doskwiera ubytek ludzi do pracy.

 


Wśród wyzwań szefowie firm rzadko wskazują konkurencję i niski poziom innowacji.


Dziewięciu na dziesięciu szefów największych firm w Polsce pozytywnie lub bardzo pozytywnie ocenia wpływ akcesji Polski do Unii Europejskiej na rozwój polskiej gospodarki. W ocenie skutków dla własnych firm szefowie firm są już nieco chłodniejsi i optymistą, bądź hurra-optymistą jest mniej więcej co drugi menedżer.


Gazeta Prawna wspólnie z firmą konsultingową McKinsey oraz firmą badawczą DGA PBS podjęły się pionierskiego dzieła sprawdzenia nastrojów i poglądów top-menedżerów polskiej gospodarki. Pytania dotyczą oceny kondycji polskiej gospodarki i przedsiębiorstw oraz postrzegania największych wyzwań jakie stoją przed zarządzającymi firmami. Badanie prowadzone jest w formie indywidualnych rozmów z kilkudziesięcioma prezesami największych firm w Polsce. Badanie to jeszcze trwa, ale wstępne jego wyniki przedstawione zostaną już jutro w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Efektywność pracy polskiej gospodarki jest coraz lepsza, szybko wzrasta wydajność pracy, spada bezrobocie, rośnie średni poziom wykształcenia społeczeństwa - takie opinie dość powszechnie wyrażają szefowie największych firm w trakcie rozmów z badaczami McKinsey''a i DGA PBS. Takich superlatywów wynotowanych w trakcie rozmów wynotować można bardzo wiele.


Pytani o skutki przystąpienia do Unii dla własnych firm są już jednak bardziej wstrzemięźliwi w ocenach. Obok bardzo pozytywnych: „Mogę teraz realizować strategię rozwoju regionalnego. Bez otwarcia granic byłoby to trudne, bądź niemożliwe” są i negatywne. Dotyczą one zwłaszcza sytuacji na rynku pracy. Wielu przedsiębiorców sprawia wrażenie zaskoczonych i obawia się teraz wzrostu kosztów pracy. Niektórzy potrafią się jednak zdobyć na taką opinię: „Odpływ siły roboczej jest dotkliwy, ale cywilizuje rynek pracy”.


Dla top-menedżerów przyszłość jest nadal w jasnych kolorach. Gospodarka będzie nadal rosła. Wśród wskazywanych wyzwań dominują jednak przede wszystkim bieżące kłopoty, w tym zwłaszcza brak ludzi do pracy. „Politycy nie rozumieją biznesu. Zamiast zająć się odpływem ludzi za granicę - ciągle mają tematy zastępcze” - to jedna z zapisanych opinii.


60 proc. pytanych o źródła wzrostu firmy na pierwszym miejscu wymienia wzrost PKB, 50 procent wskazuje na wzrost poziomu popytu krajowego, a ponad 40 procent liczy na fundusze europejskie. Wśród opinii o największych wyzwaniach jakie stoją przed polskim biznesem - może to zaskakiwać - nie pojawiają się natomiast obawy o konkurencję. Szefowie największych firm sporadycznie tylko mówią o potrzebie zwiększenia innowacyjności swoich firm. Wyłania się z tego wszystkiego obraz firm niejako dryfujących dzięki dobrej koniunkturze i nie obawiających się przyszłości.


Klimat gospodarczy w Polsce - porównanie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


KRZYSZTOF BIEŃ

krzysztof.bien@infor.pl

 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...